Demirtaş’tan Barış Akademisyenleri açıklaması

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Barış Akademisyenleri ile ilgili verdiği ‘hak ihlali’ kararını değerlendirdi.

Demirtaş’tan Barış Akademisyenleri açıklaması

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Barış Akademisyenleri ile ilgili verdiği ‘hak ihlali’ kararını değerlendirdi.

02 Ağustos 2019 Cuma 10:58
Demirtaş’tan Barış Akademisyenleri açıklaması

Gazete EmekHDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Barış Akademisyenleri ile ilgili verdiği ‘hak ihlali’ kararını değerlendirdi.

Demirtaş’ın paylaşımları şöyle:

-Merhabalar. Umarım iyisinizdir, biz her zamanki gibi gayet iyiyiz. AYM’nin barış akademisyenleri kararı hukuki açıdan tartışılıyorken, ben de siyasi bir hatırlatmayla katkı sunmuş olayım.

 -Karara konu olan hendek/barikat operasyonları yapılırken bazı güvenlik birimlerinin aşırı güç kullandığını, sivilleri doğrudan hedef aldığını ben de defalarca söylemiştim. Elbette ki, biz de o suça hem ortak olmamak hem de durdurmak için çok çaba sarf etmiştik.

-O dönemde yaşananların arka planını ve iç yüzünü bilmeyenler, güvenlik güçlerinin haksız yere suçlandığını, bu şekilde “terör propagandası” yapıldığını söylemeye devam ediyorlar.

-Bakın, bunu söyleyenlerin korumaya çalıştığı, cansiparane bir şekilde savunduğu o operasyonların emirlerini veren komutanlar kimlermiş ve neredelermiş:

-Ayrıca Devlet Bahçeli de durumu çok sonraları fark etmiş olacak ki, bu konuda şöyle bir demeç verme zorunluluğu hissetmişti:

-Bu darbeci askerlerin Meclis’i bombalama ve yüzlerce sivil yurttaşı katletme emirlerini 15 Temmuz’da verdiğine inanıyorsunuz da Sur’da, Cizre’de tek bir sivilin öldürülme emrini vermiş olabileceğine neden inanmıyorsunuz?

-Şimdi, AYM kararına karşı imza atan “1066 akademisyen” bu darbeci askerleri ve onların suçlarını savunmuş olmuyor mu? (1071 imza sayısı hedeflenirken ulaşılan 1066 sayısı da, Alparslan’ın Malazgirt’e gelip Kürtlerle ittifak yapmayı henüz aklından geçirmediği bir tarih olmuş.)

-Kim bilir, bakarsınız ileride bir gün savcının biri de çıkıp (umarım olmaz) bu 1066 akademisyene, darbecilere destekten soruşturma açıverir. Ama her halükarda tarihin utanç sayfasına yazıldılar bile.

-Hala ikna değillerse Taybet İnan, Cemile Kasırga, Sevê Demir, Pakize Nayır, Fatma Uyar, Aziz Yural ve katledilen onlarca sivil insanı kendilerine hatırlatıyorum.

-Hepinize selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

Kaynak: Birgün
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol