Diyarbakır'da 287 STK'dan açlık grevlerine ilişkin ortak açıklama

Diyarbakır’da bir araya gelen 287 STK, 150 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven öncülüğünde devam eden eylemlere ilişkin iktidara çağrıda bulundu

Diyarbakır'da 287 STK'dan açlık grevlerine ilişkin ortak açıklama

Diyarbakır’da bir araya gelen 287 STK, 150 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven öncülüğünde devam eden eylemlere ilişkin iktidara çağrıda bulundu

06 Nisan 2019 Cumartesi 19:38
Diyarbakır'da 287 STK'dan açlık grevlerine ilişkin ortak açıklama

Gazete Emek-Diyarbakır’da bir araya gelen 287 STK, 150 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven öncülüğünde devam eden eylemlere ilişkin iktidara çağrıda bulunarak, “Siyasal iktidarı, evrensel hukuk değerleri içerisinde sorunu çözmeye davet ediyoruz” dedi.  

17 ilden 287 sivil toplum örgütünün imzasıyla açıklama yapıldı. “Ölüme karşı yaşamı savunuyoruz” yazılı pankartın asıldığı toplantıda, açıklamayı Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Şirin Gürbüz yaptı.  

Ülkede hukukun özünden uzaklaştığını ifade eden Gürbüz, “Demokrasi hukuk ve evrensel değerlerin bir toplumun bir arada yaşamasının ve toplumsal farklılıkların zenginlik olarak sonraki kuşaklara aktarılmasının olmazsa olmazıdır” dedi. İktidarın antidemokratik uygulamalarına dikkat çeken Gürbüz, sivil toplum örgütlerinin evrensel hukukun tesisi, demokrasinin inşası ve toplumsal barışın sağlanması için mücadele ettiğini söyledi. 

Hukuk devleti normlarından uzaklaşıyoruz

Ülkenin siyasi kriz ile karşı karşıya olduğunu dile getiren Gürbüz, “Tüm toplumsal kesimler ciddi bir baskı ile susturulmak istenmektedir. En temel hakların kullanımı bile hukuksuz bir şekilde engellenmektedir. Git gide hukuk devletinin normlarından uzaklaşma ve hak ihlalleri bizleri ciddi bir şekilde kaygılandırmaktadır. Yaşanan hukuksuzluklara karşı DTK Eşbaşkanı ve Hakkâri milletvekilli Sayın Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevi bugün itibari ile ülke içinde ve dışında binleri aşan katılımlarla devam etmektedir” diye belirtti.  

Açlık grevlerinin kritik aşamayı geçtiğini söyleyen Gürbüz, şunları söyledi:

“Cezaevlerinde ölüm haberleri gelmeye başlamıştır. Özellikle siyasal iktidarın sorunu görmezden gelmesi kaygılarımızı daha da artırmaktadır. Sürecin bu şekilde devam etmesi sonucunda daha fazla can kaybının yaşanması kaçınılmazdır. Bu durum toplumsal barışın demokrasinin ve insan haklarında tamir edilemeyecek yaralar açacağı aşikârdır.”

Geç olmadan sorunu çözün

 İktidara ve Türkiye kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Gürbüz, “Demokrasi, emek ve meslek örgütleri olarak toplumsal barış için herkesi insani, ahlaki ve vicdani sorumluluğa davet ediyoruz. Bu bağlamda toplumsal barış ve yaşam hakkı için çok geç olmadan siyasal iktidarı, evrensel hukuk değerleri içerisinde sorunu çözmeye davet ediyoruz” diye vurguladı. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol