Doğu Ekspresi için şikâyet: Bilet bulamıyoruz

Ankara-Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi için bilet bulunamaması nedeniyle yurttaşlar Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yaptı.

Doğu Ekspresi için şikâyet: Bilet bulamıyoruz

Ankara-Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi için bilet bulunamaması nedeniyle yurttaşlar Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yaptı.

09 Şubat 2019 Cumartesi 20:36
Doğu Ekspresi için şikâyet: Bilet bulamıyoruz

Gazete EmekAnkara-Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi için bilet bulunamaması nedeniyle yurttaşlar Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yaptı.

Son zamanların popüler gezi rotalarından olan Doğu Ekspresi biletlerinin satışı, “Kamuya Açıklık İlkesi ihlal edildi” iddiasıyla Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikâyet konusu oldu.

Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan başvurularda, Devlet Demiryolları tarafından satışa sunulan, Ankara -Kars arasında sefer yapan ve kamuoyunda Doğu Ekspresi olarak adlandırılan seferlerin biletlerinin bulunamadığı şikâyetleri yer aldı.

“SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ VE KAMUYA AÇIKLIK İLKESİ İHLAL EDİLİYOR”

Yapılan başvurularda vatandaşlar Doğu Ekspresi bilet satışı saatlerinin kamuya açıklanmadığını bu nedenle seyahat özgürlüklerinin ihlal edildiğini savundu.

Devlet Demiryollarına bu konuda taleplerini ilettiklerini söyleyen bazı vatandaşlar ise kurum tarafından “Bütün bilgiler internet sitemizde” cevabıyla karşılaştıklarını ifade etti. Kamu Denetçiliği Kurumu’na gelen şikâyet başvurularında Doğu Ekspresi tren biletlerinin 30 gün öncesinden satışa sunulduğu bilgisi yer aldı.

Vatandaşlar biletlerin satışa çıkacağı günün bilindiğini, ancak biletlerin bazen gecenin geç saatlerinde bazen de sabaha karşı satışa sunulduğunu, dolayısıyla bilet alabilmek için 24 saat bilgisayar başında hiç uyumadan beklemek gerektiğini belirtti.

Başvurucu vatandaşlar, Devlet Demiryolları’nın bilet satış saatini kamuoyuna duyurmayarak “kamuya açıklık ilkesini” ihlal ettiklerini ifade etti.

Kamu Denetçiliği Kurumu’na Doğu Ekspresi bileti alamadıkları için şikâyet eden bazı vatandaşlar ise kurumun bilet satış saatini genel müdürlükleri aracılığıyla bazı vatandaşlara bildirdiklerini, dolayısıyla haksız bir şekilde bilet alamayarak mağdur edildiklerini öne sürdü.

Başvuru sahibi vatandaşlar Kamu Denetçiliği Kurumu’nun ilgili idareyle görüşerek bilet satışlarının tarihin yanında satışa çıkacağı saati de şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurmasını talep etti. Başvurular Ombudsman tarafından incelenmeye alındı.

Kaynak: Birgün

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol