Ekrem İmamoğlu'ndan ÇED kararına tepki

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'a verdiği mektup ve yapılması planlanan Kanal İstanbul projesinin ÇED Raporu'nun onaylanması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

17 Ocak 2020 Cuma 15:31
Ekrem İmamoğlu'ndan ÇED kararına tepki

Gazete Emek- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapılması planlanan Kanal İstanbul projesinin ÇED Raporu'nun onaylanmasının ardından açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, Kanal İstanbul projesi için tüm hukuki yolları kullanacaklarını açıkladı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Kanal İstanbul ÇED raporunu onayladıklarını bildirmesinin ardından açıklamalarda bulundu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesiyle ilgili 1:100.0000 planına itiraz dilekçesini sundu.

Kanal İstanbul'la ilgili süreci yakından takip edeceklerini belirten İmamoğlu, "ÇED raporuyla ilgili on binlerce insanımız başvuruda bulundu. Bugün Çevre Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul kararını verdi. Bizim için şaşırtıcı bir karar değil. Süreci takip etmeye devam edeceğim.

Bugün askıda kalan 1:100.000 imar planına itiraz edeceğiz. Bakanlık tarafından düzensiz hiçbir bilgilendirme yapılmaksızın, düşünceler alınmaksızın bir karar verilmiştir. Kanal İstanbul için, 100.000 plan değişikliği sürecinde her şeyi aceleye getirme süreciyle askıya çıkarılmıştır. Ben bugün bu plana itirazımı vereceğim.

Süreci bununla da bitmiyor. ÇED raporuna kişilerin hukuku çerçevesinde, mahkeme açma hakkını kullanacağım. Bu ayın sonuna kadar bütün İstanbulluların bu plana itiraz haklarını kullanma konusunda özveri hissediyorum" ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul projesi için tüm hukuki yolları deneyeceklerinin altını çizen İmamoğlu, "Askı süreci bittikten sonra bununda mahkeme süreci var. Dolayısıyla hukuki yollar da İstanbulluların büyük desteğiyle İstanbul'un geleceği olan Kanal İstanbul ki bana göre en büyük 'ihanet' için tüm hukuki yolları kullanacağız" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN'A 'KANAL İSTANBUL GÜZERGAHINDA RANT' YANITI
Erdoğan'ın aynı dakikalarda yaptığı konuşmasında, 'Kanal İstanbul bu ‘şahsın’ konusu değildir' sözleri gazeteciler tarafından İmamoğlu'na soruldu. İmamoğlu ise, ‘Bu şahıs derken kimi kast etti’ sorusunu sordu. İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kanal İstanbul konusunda brifing verme talebini içeren mektubu hakkında da konuştu. Erdoğan’ın 'Bizim söylediğimiz doğru olmaz' sözlerini değerlendiren İmamoğlu,  ‘Doğru söylemiş. Ben söyleyeceğini söyledim. Özel buluşmayı bekliyoruz’ dedi.

Kanal İstanbul güzergahında Katar emirinin annesinin arsa aldığı yönündeki haberlerin doğru olmadığı söyleyen Erdoğan’ın, ‘Bazı CHP’liler bu güzergahtan arsa aldı’ iddiasını değerlendirdi.

İmamoğlu: “Cumhurbaşkanını doğru bilgilendirdiğimiz için mutluyuz. Çünkü bakanı da hiç arsa hareketi olmadı demişti. Ama biz orada arsa alanların kimin CHP’ye oy verdiğini, kimin AKP’ye oy verdiğini bilemiyoruz. Katarlı veya bir başka şey de beni ilgilendirmiyor. Orada yaratılan rantın birileri tarafından önceden arsa hareketine dönüştürülmesi ve nereden alacaklarını bilmesi bence Sayın Cumhurbaşkanı onu analiz etsin. Kimin AKP’li, kimin CHP’li olduğunu değil" dedi.

ERDOĞAN'A VERDİĞİ MEKTUPLA İLGİLİ DE KONUŞTU

İçinde bizim sağlıklı ilişki kumamızı engelleyen unsurlar, bazı sahada söylenerek bence Sayın Cumhurbaşkanını yanlış yönlendiren ifadeler. Örnek ararsanız; “İmamoğlu metroyu iptal etti. Ya da hiçbir su sorunumuz yok. Ya da Kanal İstanbul ile ilgili süreçte tek bir asra hareketi olmamıştır” diye bilgi veren bakanlar var. Bu bakanların verdiği bilgilerin hepsi yanlış. Daha ağır ifade kullanırım da yakışmıyor. Bütün bunların olmaması ve bu ilişkilerin nasıl yürütülmesi gerektiğini ortaya koyan bir mektuptu. Kanal mektupla anlatılacak bir husus değil. Ama onu da İstanbul’un bütün sorunlarını da yüz yüze anlatmak istediğimi ifade ettim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Mektupta da ayrıca bizim söylememiz doğru olmaz, başka şeyler de var’ demiş…

Ben de söyledim zaten. Tabi mektup özeldir yani. Doğru söylemiş. Özel olanı, özel buluşmayı bekliyoruz.

Kaynak: Cumhuriyet

Son Güncelleme: 17.01.2020 17:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol