Erdoğan'dan iki çocuğa, istiklal marşı ezberlemeleri şartıyla af

Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla yargılanan iki çocuk, Erdoğan’ın avukatının uzlaştırma kapsamında özür dilemeleri ve şiir ezberlemeleri şartlarını yerine getirince affedildi.

09 Ocak 2020 Perşembe 20:12
Erdoğan'dan iki çocuğa, istiklal marşı ezberlemeleri şartıyla af

Gazete Emek- Erdoğan'a sosyal medya üzerinden hakaret ettikleri iddiasıyla yargılanan iki çocuktan biri İstiklal Marşı'nın tamamını, diğeri için de Nurullah Genç'in 34 kıtalık Yağmur şiirini ezberlemesi ve Erdoğan’dan özür dilemeleri şartıyla affedildi.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, haklarında dava açılan iki çocuğun da dosyaları hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu, Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’ı bilgilendirdi.

Aydın, çocuklardan birinin İstiklal Marşı’nın tamamını, diğerinin de Nurullah Genç’in 34 kıtalık” Yağmur” şiirini ezberleyerek okumaları ve Erdoğan’dan özür dilemeleri durumunda affedileceklerini söyledi.

Çocuklar şiirleri ezberleyip özür dilemeleri üstüne affedildiler.

“İstiklal Marşı’nı ezberle, özür dile”
Erdoğan'ın başbakanlığı dönemindeki paylaşımı nedeniyle hakkında kamu görevlisine hakaret suçundan soruşturma başlatılan V.E. hakkında önce iddianame düzenledi. Van 1. Çocuk Mahkemesi uzlaştırma kapsamında olduğu anlaşılan dosyayı Van Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu'na gönderdi.

Durum Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avukatı Hüseyin Aydın'a da bildirildi. Aydın, pişman olduğunu ifade eden V.E.'nin "Nurullah Genç'in Yağmur şiirini ezberleyerek okuması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan özür dilemesi" koşuluyla uzlaştırmayı kabul etti.

“34 kıtalık şiir ezberle, özür dile”
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Mart 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yine sosyal medya üzerinden hakaret ettiği belirlenen A.Ç.'nin dosyasını Uzlaştırma Bürosuna gönderdi.

Durum yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avukatı Hüseyin Aydın'a da bildirildi. Avukat Aydın, pişman olduğunu belirten A.Ç.'nin "İstiklal Marşımızın 10 kıtasını ezberleyerek okunması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan özür dilemesi" koşuluyla uzlaşmayı kabul etti.

V.E. ve A.Ç. Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’ın şiir ezberleme ve özür dileme koşullarını yerine getirince dosya kapatıldı.

Kaynak: Bianet

Son Güncelleme: 09.01.2020 20:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol