Eren Erdem'in tahliye kararına savcılık itiraz etti, cezaevinden çıkmadan tekrar tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Eren Erdem hakkında kaçma şüphesi nedeniyle tahliye kararına itiraz etti. 6 saattir Erdem'in tahliyesini bekleyen karara CHP'li Sezgin Tanrıkulu tepki gösterdi.

07 Ocak 2019 Pazartesi 22:07
Eren Erdem'in tahliye kararına savcılık itiraz etti, cezaevinden çıkmadan tekrar tutuklandı

Gazete Emek- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Eren Erdem hakkında kaçma şüphesi nedeniyle tahliye kararına itiraz etti. 6 saattir Erdem'in tahliyesini bekleyen karara CHP'li Sezgin Tanrıkulu tepki gösterdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Eren Erdem hakkında kaçma şüphesi nedeniyle tahliye kararına itiraz etti. İtirazı kabul eden üst mahkeme aynı gerekçeyle Eren Erdem hakkında yakalama kararı çıkardı.Kararı CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Silivri Cezaevi önüden yaptığı yayınla duyurdu.

Tanrıkulu, "Mahkeme derhal tahliye kararı verilmişti. Mahkeme kararının Silivri Cezaevi'ne iletilmediği bilgisini aldık. Savcılık bu tahliye kararı yerine getirilmesin diye bu kararı bildirmemiş ya da sistem arızası nedeniyle tahliye edilmediği söylendi. Ama biraz önce öğrendik ki savcılık bu karara itiraz etmiş ve 24. Ağır Ceza Mahkemesi yeniden yakalama kararı vermiştir. Bu karar tamamen hukuk dışıdır, adalet dışıdır. Mesai saatlerinden sonra toplanması, karar vermesi bu kararı buraya iletmesi tamamen hukuk dışıdır. Burada bekliyorduk ama maalesef cezaevinden çıkarılmadı. Türkiye'de yargının bittiğinin göstergesidir. Odasından bile çıkarılmadan tahliye kararı engellenmiş durumda" dedi. 

Mahkeme tahliye kararı vermişti

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları sürecinde ses kayıtlarını servis ettiği iddiasıyla yargılanan dönemin Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem hakkında "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek", ve "gizliligin ihlali" suçlarından 8,5 yıldan 19 yıla kadar hapis istenmişti. Mahkeme bugün Eren Erdem'in adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vermişti.

Kaynak: Cumhuriyet

Son Güncelleme: 07.01.2019 22:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol