Gazeteci Adil Yiğit'te sınır dışı kararı

Almanya, Erdoğan'ın Merkel'le düzenlediği basın toplantısına 'Gazetecilere Özgürlük' tişörtüyle katılınca salondan çıkarılan gazeteci Adil Yiğit (60) hakkında sınır dışı kararı çıkardı. 

28 Ekim 2018 Pazar 13:22
Gazeteci Adil Yiğit'te sınır dışı kararı

Gazete EmekAlmanya, Erdoğan'ın Merkel'le düzenlediği basın toplantısına 'Gazetecilere Özgürlük' tişörtüyle katılınca salondan çıkarılan gazeteci Adil Yiğit (60) hakkında sınır dışı kararı çıkardı. 

Hamburg Yabancılar Dairesi karara Yiğit’in 2014 yılında Türk pasaportunu geri almış olmasını gerekçe gösterdi. 21 Ocak’a kadar ülkeyi terk etmesi istenen Yiğit'e aksi takdirde zorla gönderileceği bildirildi.

İlk gençlik yıllarında Fransa’ya iltica eden ve ardından Almanya’ya gelip buna bağlı oturma izni alan Adil Yiğit, 2014 yılında mülteci pasaportunu yabancılar dairesine iade ederek Türk pasaportu almak için Hamburg Konsolosluğuna dilekçe verdi. Oturuma müsadesi Türk pasaportuna aktarıldı. Üç yıllık oturma müsadesinin bitiminde üç ay oturma süresi verildi. Bir yıldır da durum bu şekilde devam ederken, Alman Yabancılar Dairesi, Adil Yiğit'e sınır dışı kararı verdi.

21 OCAK'A KADAR SÜRE TANIDI

Hamburg Yabancılar Dairesi tarafından verilen kararda, “Almanya'dan Türk vatandaşı olarak oturma izninizi uzatma veya yenisini alma talebiniz reddedilmiştir. 22 Ocak 2019'a kadar ülkeyi terk edin” ifadeleri yer aldı. Yiğit’e ülkeyi terk etmemesi halinde zorla sınır dışı edileceği de bildirildi. Avrupa Postası isimli internet sitesinin sahibi Adil Yiğit ise şimdi olayı mahkemeye taşımaya hazırlanıyor.

Hamburg Yabancılar Dairesi'nin kararını sürpriz olarak nitelendiren Yiğit, iltica başvuru hakkının olduğunu ancak bu yola başvurmak istemediğini söylüyor. Yiğit, "Bu kararla Hamburg Yabancılar Dairesi beni iltica statüsüne koymak istiyor. Bu, bugüne kadar kazandığım hakları kaybetmek anlamına geliyor. Almanya’da bürokrasinin nasıl işlediğini çok iyi biliyorum. İlticaya başvurmak istemiyorum" dedi. 

Kaynak: Artı Gerçek

Son Güncelleme: 28.10.2018 13:26
Anahtar Kelimeler:
ABDAlmanyaFransaAdil Yiğit
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol