'Gözaltı'nda Mehter Marşı Dinletip, Saçlarımı Kökünden Kopardılar!'

Gözaltı'nda işkence ve kötü muamelelere tüyleri diken diken eden bir yenisi daha eklendi. 

'Gözaltı'nda Mehter Marşı Dinletip, Saçlarımı Kökünden Kopardılar!'

Gözaltı'nda işkence ve kötü muamelelere tüyleri diken diken eden bir yenisi daha eklendi. 

06 Haziran 2017 Salı 22:17
'Gözaltı'nda Mehter Marşı Dinletip, Saçlarımı Kökünden Kopardılar!'

Gazete Emek-Gözaltı'nda işkence ve kötü muamelelere tüyleri diken diken eden bir yenisi daha eklendi. 

 
İstanbul'da 30 Mayıs'ta Okmeydanı İdil Kültür Merkezi'ne yapılan operasyonda gözaltına alınan aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu 14 kişi bugün adliyeye sevk edildi. İfade işlemlerinin ardından Grup Yorum üyelerinin de aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklanırken, 10 kişi serbest bırakıldı. 


Halkın Hukuk Bürosu gözaltına alınanlara kötü muamele yapıldığını twitter hesabından duyurdu.  Yapılan paylaşımda, gözaltına alınan Bergül Varan’ın polis tarafından saçlarının kökünden söküldüğünü belirtilerek,  Varan'ın fotoğrafına yer verildi. 

Bergül Varan, gözaltında yaşadıklarını Artı Gerçek'e anlattı. Ağır işkencelere maruz kaldığını ifade eden Varan, şöyle konuştu:

"Çok yoğun bir işknceye maruz kaldık. Kültür merkezine baskın yaptıklarında bizi çevik kuvvet aracına bindirdiler. Burada yaklaşık 2-3 saat bizi beklettiler. İşkence burada başladı. Aracın içinde yoğun bir işkence yaptılar.  Bilerek sanki onun için hazırlanmış gibiydiler. Saçlarımı çekerken sanki yöntem öğrenmişler. Saçlarımı tutup çevirip kökünden kopardılar. Elinde kalan saçı sallayarak mehter marşı ile oyun oynuyorlardı. Saçımı savuruyorlardı. Koltuğun üzeri saçla dolmuştu. 


Yoğun işkencelere maruz kaldık


Sadece bana değil gözaltına alınan diğer arkadaşlarımıza da yoğun işkenceler yaptılar. 'Neden başını kaldırdın', 'Yukarı baktın' deyip yoğun işkenceler yaptılar. Bir erkek arkadaşımızın ensesine vura vura bayıltıyorlardı. Bir arkadaşımızın kulak zarı patladı. Başka bir arkadaşımızın gözü morluk içindeydi. Terörle Mücadele Şubesi'nde 8 gün bizi tutup, yaralarımızın iyileşmesini beklediler."

Gördüğü kötü muamele ve işkenceyi savcılık sorgusunda anlattığını söyleyen Varan, bunların tutanağa geçip geçmediğini ise bilmediğini  ifade etti. Hollanda'da yaşayan Varan, Türkiye'ye bir kaç günlüğü'ne geldiğini ancak günlerinin gözaltında ve işkencelerle geçtiğini söyledi. 

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Şükriye Erden, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan Bergül Varan'ın durumu ile ilgili bilgi verdi. Bergül Varan ablası Betül Varan'ın Grup Yorum üyesi olduğunu ve birlikte gözaltına alındıklarını belirten avukat Erden, " Her türlü işkenceye maruz kalmışlar. Bergül'ün saçları kökünden sökülmüş. Kaba dayaktan tutun da her türlü işkence yapılmış. Müvekkillerimizin bir çoğu gördüğü işkencelerden dolayı ayakta duramıyor. Vücudunun her yerleri morarmış. Kafaları duvarlara vurulmuş" dedi. 

Kaynak: Artı Gerçek

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol