Gözaltına alınan Akademisyen Cenk Yiğiter serbest bırakıldı

Gözaltına alınan Akademisyen Cenk Yiğiter savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Sendikalar ve CHP Yiğiter'e destek açıklamaları yaptı.

12 Kasım 2018 Pazartesi 12:55
Gözaltına alınan Akademisyen Cenk Yiğiter serbest bırakıldı

Gazete Emek- Gözaltına alınan Akademisyen Cenk Yiğiter savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Sendikalar ve CHP Yiğiter'e destek açıklamaları yaptı.

 
Evinden cuma sabahı gözaltına alınan akademisyen Cenk Yiğiter sorgusunun tamamlanmasının ardından bugün adliyeye sevk edildi. Yiğiter, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden OHAL döneminde yayımlanan kanun hükmünde kararnameyle ihraç edilen ‘barış bildirisi’ imzacısı akademisyen Yiğiter’e sorgusunda 2015 ve 2016 yıllarında yaptığı sosyal medya paylaşımları ve Eğitim-Sen’in ihraçlarla ilgili düzenlediği eylemler sorulmuştu. Öte yandan Yiğiter’le birlikte gözaltına alınan öğrencileri tanıyıp tanımadığı da yöneltilen sorular arasındaydı.

Öte yandan sendikalar ve CHP’li siyasetçiler, Yiğiter’e yönelik gözaltıya tepki gösterdi. Yiğiter’le dayanışma amacıyla Eğitim- Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi, milletvekilleri ve kitle örgütü temsilcilerinin katılımıyla Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenlendi.


Eğitim- Sen 5 No’lu Şube, Yiğiter’in bu topraklarda yetişmiş önemli bir hukukçu ve akademisyen olduğuna dikkat çekerek, “Suç bulma çabalarının dahi boşa çıkmasının ardında bir gerçek vardır. Cenk Yiğiter bu topraklarda yetişmiş önemli bir hukukçudur, akademisyendir. Bugüne kadar suç işleyenlerin karşısında her hukukçunun yapması gerektiği gibi yüksek sesle itirazlarını, eleştirilerini dile getirmiş, bilgisini ve düşüncelerini topluma paylaşmaktan bir an olsun geri durmamıştır. Cenk Yiğiter, Eğitim- Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesinde yıllarca yöneticilik dahil pek çok görevi üstlenmiş, üniversite mücadelemizin ve sendikal mücadelemizin ön saflarında yer almıştır” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Duvar

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol