Gözaltındaki kadın siyasetçilere tutuklama talebi

Van'da gözaltına alınan kadın siyasetçilerden Kebire Budakbeyoğlu Karakaray ve DTK Üyesi Mukaddes Karakoç tutuklanırken, Saray Belediye Eş Başkanı Caziye Duman’ın da aralarında olduğu 13 kişi serbest bırakıldı.

04 Kasım 2019 Pazartesi 20:45
Gözaltındaki kadın siyasetçilere tutuklama talebi

Gazete EmekVan’da 1 Kasım günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan, aralarında Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman'ın da bulunduğu 15 kadın siyasetçinin savcılık ifadeleri tamamlandı. Sabah saatlerinde getirildikleri adliyede, "PKK/KCK kadın alan yapılanması içerisinde faaliyet yürütme" iddiasıyla savcılık ifadeleri alınan kadınlardan Hatice Akdağ ve Pervin Özgür, adli kontrol şartıyla, diğer 13 kadın siyasetçi ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.
 
Tutuklanmaları talep edilen kadın siyasetçiler şunlar: Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman, TJA aktivistleri Rojbin Akdağ ve Havva Derya, HDP Van İl Yöneticisi Edibe Babur, DBP Van İl Yöneticisi Neriman Urar, HDP'li belediye meclis üyeleri Berken Kızılboğa, Handan Karakoyun ve Serap Güvenç, DTK üyesi Mukaddes Karakoç, Barış Annesi Keve Işık, Atiye Şen, Kebire Karakaya ve HDP yöneticisi Sevil Çetin.

Mahkemeye sevk edilen kadın siyasetçilerden Kebire Budakbeyoğlu Karakaray ve DTK üyesi Mukaddes Karakoç tutuklanırken, Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman’ın da aralarında olduğu 13 kadın siyasetçi serbest bırakıldı.

Kaynak: M.A

Son Güncelleme: 05.11.2019 00:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol