Hasankeyf'te tarihi çarşı yıkıldı!

Hasankeyf’in tarihi çarşısı buldozerlerle gerçekleşen yıkımın ardından enkaz yığınına döndü. Esnafların bir kısmı yeni yerleşim alanına geçti, kalan esnaf ise direniyor.

08 Kasım 2019 Cuma 14:50
Hasankeyf'te tarihi çarşı yıkıldı!

Gazete Emek- 12 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf'te, 610 yıllık Er-Rızk Camii’nin “taşınması” için tarihi çarşının esnafına verilen süre 3 Kasım 2019 Pazar günü doldu. Tarihi çarşı kepçe ve dozerlerle yıkımına başlandı.

“Bazı esnaflara yeni yerleşim alanında yer vermediler”


Bölgede yaşayan gazeteci Mehmet Kızmaz, bianet’e verdiği son bilgileri şöyle aktardı:

“Şu an bölgede yıkım da devam ediyor, esnafın direnişi de. Yaklaşık 50 dükkânı bulunan tarihi çarşı da gidenler oldu ancak yeni yerleşim alanında yer verilmediği için kalanlar da var. Kalanlar son ana kadar direneceklerini söylüyorlar. Bazı esnaflar, Hasankeyf’te yaşamış olmasına rağmen sanırım evli olmadıkları için bölgeden sayılmadılar ve onlara yeri alanda yer verilmedi, dükkân verilmedi. Bu esnaflar da direniyor.

‘Medya manipülasyon yapıyor’
“Yıkıma kamuoyundan yoğun bir tepki geldi.  Bunun üzerine, zaten tarihi dokta olan bir alanda daha önce bulunmuş  olan Sekçuklu eserlerini yeni bulunmuş gibi lanse ettiler. Oysa bu eserler aten avrdı. Sanki yıkımla ortaya çıkmış gibi yaydılar.

"Bir de kütüphane yapıyoruz diye yayılıyorlar. İnsan sayısı az yine de bölgeye kütüphaneye yapıyoruz diye duyuruyorlar. Oysa bölge insanı bu polikalarla göç ettirdiler. Sonra da insan yok yine de kütüphane yapıyoruz diyorlar. Medyanın yoğun bir manipülasyoınu altındayız. Bu nedenle doğru bilgilerin yayılmasına önem veriyoruz.”

Kaynak: Bianet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol