HDP'den İl Binasına yapılan saldırıya ilişkin açıklama

HDP İstanbul İl Örgütü, “Çeteler eliyle parti binalarımız bu tür saldırılara daha önce de maruz kaldı. Bu saldırıyla yöneticilerimiz, partililerimiz ve halkımız korkutulmak ve sindirilmek istenmektedir. Bu faşist ve çeteci saldırılar karşısında demokratik tepkimizi sonuna kadar kullanacağız” dedi.

15 Ocak 2020 Çarşamba 20:34
HDP'den İl Binasına yapılan saldırıya ilişkin açıklama

Gazete Emek- Parti il yönetimi ilerleyen saatlerde bir de basın açıklaması düzenledi.

Saldırının gerçekleştiği il binası önünde düzenlenen basın açıklamasına HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Azad Barış ve HDP Milletvekili Musa Piroğlu’nun da aralarında olduğu çok sayıda partili ile yurttaşlar katıldı.

Açıklamada sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Silahlı saldırıya ilişkin bilgiler paylaşan Elif Bulut, “Bugün saat 15.00 sularında günlük faaliyetlerimizi sürdürürken, bir ses duydum” dedi ve şöyle devam etti:

“Sese doğru baktığımda bir kişinin partimize dönmüş bir şekilde havaya silahla ateş açtığını gördüm. Ölümlü bir sonuç olabilirdi.

“Bu kişi, iki gün önce il binamıza gelmiş ve oturmuştur. Geldiği gün il binamızda kimi temelsiz konuşmalar yapmış. Arkadaşlarımız temelsiz konuşmalarına rağmen gerekli ikramlarda bulunduktan sonra şahıs il binamızdan ayrılmıştır.

“Bugün tekrar geliyor. Bu durum bireysel, basit bir durum değildir. Sabah akşam basından partimize yönelik tüm kışkırtmaların sonucunu bugün bu olayın yaşanmasına yol açmıştır.”

Partililere dikkatli olun uyarısı

Şahsın saldırıyı gerçekleştirdikten sonra polise teslim olduğunu da hatırlatan Bulut, “Gündüz çok rahat bir şekilde gelinip il binamıza ateş açılıp ardından ise çok rahat bir şekilde polise teslim olunabiliyor” dedi.

Bulut, “Cumhurbaşkanı’ndan, İçişleri Bakanı’na dek birçok hükümet yetkilisinin HDP’ye dönük kışkırtıcı konuşmaları bu olayın asıl sorumlusudur. En son bir tiyatro olayının onların üzerindeki yıkımını gördük. Tüm partili arkadaşlarımızı daha dikkatli olmaya çağırıyoruz” diye de ekledi.

‘Saldırı planlı ve programlıdır’

Ardından konuşan Erdal Avcı da bireysel olmadığını vurguladığı saldırının sorumlusu olarak hükümeti işaret etti.

“Biz biliyoruz ki bu olay planlı ve programlıdır. Hem partimize hem de kamuoyu güçlerine bir mesajdır. Son dönemlerde siyasi iktidarın dili, tartışma biçimi, partimizi hedefe alan üslubu bu saldırıları cazip hale getirmiştir.”
Avcı ayrıca hükümete seslenerek “Siyasi iktidarın bu dilinden uzak durarak barışçıl, demokratik ve herkesin siyaset yapma zeminini sağlamaya davet ediyoruz. Bu saldırılar Türkiye’nin demokrasisine, barışına hiçbir katkısı olmadığı gibi, Türkiye’yi git gide savaşın, çatışmanın zeminine çekmektedir” ifadelerini kullandı.

Suç duyurusunda bulunacaklarını da belirten Avcı, “Elimizde kendisine dair görüntüler de var. Bir an önce yetkililerin gözaltında olduğunu düşündüğümüz şahısın tutuklanmasını istiyoruz. Yetkililerin bundan sonra bu tip saldırıların oluşması için cesaret verici davranışlardan kaçınmasını öneriyoruz” dedi.

Kaynak: Gazete Karınca

Son Güncelleme: 15.01.2020 20:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol