HDP önünde oturma eylemi yapan Hacire Akar'a ilişkin dikkat çekici açıklama

Diyarbakır'da HDP'lilerin kayyum protestosu sürerken dün akşamdan itibaren HDP Diyarbakır il binasında dikkat çekici bir gelişme yaşandı. İki yaşlı kadın HDP il binasına gelerek HDP binasının girişindeki camları kırdı ve oturma eylemi yapmak istedi.

23 Ağustos 2019 Cuma 13:28
HDP önünde oturma eylemi yapan Hacire Akar'a ilişkin dikkat çekici açıklama

Gazete Emek- Diyarbakır'da HDP'lilerin kayyum protestosu sürerken dün akşamdan itibaren HDP Diyarbakır il binasında dikkat çekici bir gelişme yaşandı. İki yaşlı kadın HDP il binasına gelerek HDP binasının girişindeki camları kırdı ve oturma eylemi yapmak istedi. Kadınlar, HDP'lilerin tüm ikna etme çalışmalarına rağmen HDP il binasının girişinde dünden bu yana oturma eylemi yapıyor. 

Oturma eylemi yapan kadının 70 yaşındaki Hacire Akar olduğu anlaşıldı. Akar'ın bir gün önce kaybolan 20 yaşındaki oğlu Mehmet Akar'ı aradığı ortaya çıktı. Oğlunun PKK tarafından kaçırıldığını iddia eden Akar, HDP'nin de bu konuda sorumlu olduğunu öne sürerek oğlunun geri getirilmesini istedi. 


Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre Merkez Sur ilçesine bağlı Soğanlı Mahallesi'nde yaşayan Akar Ailesi'nin oğlu Mehmet Akar, dün çıktığı evine dönmedi. Oğullarının evde bıraktığı cep telefonunu inceleyen aile, Diyarbakır büyükşehir belediye başkanının görevden alınarak, yerine kayyum atanmasının ardından gerçekleştirilecek eylemlere katılması yönünde mesajlar olduğunu gördü. Akar'ın en son HDP İl Başkanlığı'ndaki bir çalışanla görüşme yaptığı tespit edildi.


Bunun üzerine Hacire Akar, HDP'liler hakkında suç duyurusunda bulunarak, Selahaddin Eyyubi Mahallesi'ndeki il binasına geldi. Anne Akar, HDP'liler tarafından dağa kaçırıldığını iddia ettiği oğlu Mehmet Akar getirilene kadar binadan çıkmayacağını belirterek, oturma eylemi başlattı. Yakını olan bir kadınında destek verdiği Hacire Akar'ın, diğer oğlu Fırat Akar'ın 2004 yılında PKK'ye katıldığı, 2017 yılında dağda öldürüldüğü bu bilginin de aileye HDP'liler tarafından verildiği bildirildi.

HDP'den açıklama

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları konuya ilişkin Ortadoğu News'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Ailenin kimler tarafından yönlendirildiğini bilmiyoruz. ama yonlendirildikleri konusunda eminiz. bu olayın HDP ile veya siyasi bir durumla alakası yoktur. konuyu araştırdık. bu çocuğu ailesi zorla evlendirmek istemis. çocuk da evlenmek istemediği için kaçmış. hatta bu konu ile ilgili bazı basın kurumlarına da röportaj vermiş. konunun HDP ile kesinlikle bir alakası yoktur. tamamen aile içindeki bir durumdur ve bu çocuk zorla evlendirilmek istendiği için kacmistir. kayıp olan gencin bir an önce ailesine kavuşmasını diliyoruz.


 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol