HDP: Türk-İş Genel Başkanı istifa etmeli

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Masası Çalışma Grubu Sözcüsü Hüseyin Taka, hükümet ile Türk-İş arasından imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’yle ilgili açıklama yaptı.

HDP: Türk-İş Genel Başkanı istifa etmeli

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Masası Çalışma Grubu Sözcüsü Hüseyin Taka, hükümet ile Türk-İş arasından imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’yle ilgili açıklama yaptı.

15 Ağustos 2019 Perşembe 18:35
HDP: Türk-İş Genel Başkanı istifa etmeli

Gazete EmekHüseyin Taka yaptığı yazılı açıklamada, “KHK ile geçişleri yapılanlar dâhil edildiğinde 500 bin işçiyi ilgilendiren Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi, bayramın 2. günü imzalanmış ve görüşmeleri sürdüren Türk-İş, iktidarın teklifini kabul ederek işçinin enflasyon karşısında ezilmesine göz yummuştur” denildi.

TÜRK-İŞ'E İSTİFA ÇAĞRISI

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “AKP iktidarı, dayattığı zam teklifiyle 17 yıllık pratiğini değiştirmeyerek işçi düşmanı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Görüşmeler başlamadan önce taleplerini açıklayan Türk-İş, ilk 6 ay için yüzde 15 zam talep ettiğini, kabul edilmemesi halinde grev hakkını kullanacağını duyurmuştu. Ancak talebinin çok altındaki bir teklifi kabul eden, henüz masada görüşmeler sürerken bakana 'uzasa işi karıştıracağız' itirafında bulunan Türk-İş Genel Başkanı ve Başkanlar Kurulu vakit kaybetmeksizin istifa etmelidir.
 
1,1 MİLYON YENİ İŞSİZ

Bugün açıklanan veriler bir kez daha göstermiştir ki, işsizler ordusuna son bir yılda 1,1 milyon yeni işsiz eklenmiştir. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerine kendisinden başka sendikanın katılmasını kabul etmeyen ve yüzbinlerce işçiye ve ailelerine bayramı zehir eden Türk-İş yönetimi, alacağı istifa kararıyla hem kamu emekçilerinin grev hakkını kullanmalarının önünü açacak, hem de AKP iktidarı döneminde işlemez hale getirilen sendikal mücadelenin hareketlenmesine vesile olacaktır.

Kamu işçilerinin taleplerine kulak tıkayan, her fırsatta grev yasaklamakla övünen AKP iktidarının, kamu emekçisinin insanca çalışmasının ve yaşamasının koşullarını oluşturacak kabiliyetten uzak olduğu açıkça ortadadır.

KRİZİN YÜKÜNÜ EMEKÇİLERE YÜKLÜYORLAR

Kamu işçilerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın teklif ettiği ve işçi temsilcisi olmaktan çok uzak bir tutum sergileyen Türk-İş’in kabul ettiği zam, krizin yükünü emekçilere yüklemek anlamına gelmektedir ve kabul edilemez. Bu süreçte kamu emekçilerinin AKP iktidarına ve sendika yönetimine yönelik mücadelelerinin yanında olacağımızı ifade ediyoruz."

Kaynak: Artı Gerçek

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol