İngiltere ve Belçika'dan Süleyman Soylu'ya tepki

IŞİD mensupları konusundaki tutumlarının değişmediğini ifade eden ülke yetkilileri en iyi çözümün örgüt üyelerinin bulundukları yerlerde yargılanması olduğunu açıkladı.

İngiltere ve Belçika'dan Süleyman Soylu'ya tepki

IŞİD mensupları konusundaki tutumlarının değişmediğini ifade eden ülke yetkilileri en iyi çözümün örgüt üyelerinin bulundukları yerlerde yargılanması olduğunu açıkladı.

04 Kasım 2019 Pazartesi 13:23
İngiltere ve Belçika'dan Süleyman Soylu'ya tepki

Gazete EmekIŞİD mensupları konusundaki tutumlarının değişmediğini ifade eden ülke yetkilileri en iyi çözümün örgüt üyelerinin bulundukları yerlerde yargılanması olduğunu açıkladı.

İNGİLTERE: ÖNCELİĞİMİZ BURADA YAŞAYANLARIN GÜVENLİĞİ

İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından euronews'e yapılan yazılı açıklamada, "Bizim önceliğimiz Birleşik Krallık'ta yaşayanların güvenliğidir. IŞİD için savaşanlar veya ona destek verenler, mümkün olduğu oranda suçlarını işledikleri bölgelerde yargılanmalıdırlar." ifadelerine yer verildi.

Bakanlık, IŞİD üyelerinin adalet karşısına çıkmaları için uluslararası ortaklarla yakın bir şekilde çalıştıklarını belirtti.

İngiliz İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımladığı başka bir belgede, ülkeye tehdit olabilecek kişilerin dönüşünün engellenmesi için çeşitli önlemler alınabileceği belirtiliyor. Bu önlemler arasında çifte vatandaş olanların İngiliz vatandaşlığının düşürülmesi ve geçici sınır dışı kararları bulunuyor.

BELÇİKA: BULUNDUKLARI YERDE YARGILANMALILAR

Belçika Dışişleri Bakanlığı da euronews'e yaptığı açıklamada IŞİD mensuplarının suç işledikleri yerde yargılanmaları gerektiğini vurguladı.

Bakanlık adına konuşan bir sözcü, "Bu, adil şartlar altında ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde yapılmalı. Müzakerelerimiz sürüyor ve Belçika olarak sanıklarının haklarının korunarak toplumumuz için en az risk taşıyacak çözümün bu olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Avrupalı ülkeler Suriye'de tutulan IŞİD üyelerinin yargılanması için bir süredir Iraklı yetkililerle görüşmeler yürütüyor ancak henüz bu müzakereler henüz sonuç bulmadı.

ABD birliklerinin Suriye'nin kuzeyinden çekilme kararı ardından Türkiye'nin bölgeye operasyon düzenlemesiyle burada tutulan IŞİD üyelerinin durumu tartışma konusu olmuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu konuda Avrupalı ülkelerin tutumunu eleştirerek, "Biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz." ifadelerini kullanmıştı.

Kürt yetkililerse 'Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasından bu yana 800'den fazla IŞİD mensubunun tutuldukları hapishanelerden kaçtığını öne sürüyor.


Kaynak: Artı Gerçek

Son Güncelleme: 04.11.2019 13:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol