İstanbul Valisi Yerlikaya: 65 yaş ve üstü 50 bin vatandaşımıza 6 hafta gıda yardımı yapacağız

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, koronavirüs salgınına karşı yürütülen çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, pazartesi gününden itibaren 65 yaş ve üstü 50 bin kişiye gıda yardımı yapacaklarını söyledi.

27 Mart 2020 Cuma 10:57
İstanbul Valisi Yerlikaya: 65 yaş ve üstü 50 bin vatandaşımıza 6 hafta gıda yardımı yapacağız

Gazete Emek- İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, koronavirüs salgınına karşı yürütülen çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, pazartesi gününden itibaren 65 yaş ve üstü 50 bin kişiye gıda yardımı yapacaklarını söyledi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 22 Mart'tan bugüne kadar Vefa çalışmaları kapsamında İstanbul genelinde toplam 39 bin 614 vatandaşın çağrısına cevap verildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu kararları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı, 22 Mart'ta ülke genelinde öncelikli risk grubunda bulunan 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunan vatandaşların sokağa çıkmalarının yasaklandığını açıklamıştı. Bu kişilerin ihtiyaçları, “Vefa Sosyal Destek Grupları” adı verilen sistem çerçevesinde, kamu görevlilerince karşılanıyor.

3 bin 313 kişi bilgi istedi

Vali Yerlikaya şu bilgileri verdi:

“112, 155 ve 156'ya sizlerden gelen çağrı ve talepleri yerine getirmek için kaymakamlarımızın koordinasyonunda 39 ilçemizdeki Vefa İletişim Merkezlerimizde görevli polis, jandarma, belediye, AFAD, Kızılay ve sivil toplum kuruluşlarımızın ekipleri yoğun bir gayret gösteriyor.

“Uygulamanın başladığı 22 Mart Pazar günü saat 13.00'ten bugün sabaha kadar Vefa çalışmaları kapsamında İstanbul genelinde toplam 39 bin 614 vatandaşımızın çağrısına cevap verildi.

“36 bin 301 vatandaşımızın temel ihtiyaçları ile ilgili talepleri alındı ve yerine getirildi. 3 bin 313 vatandaşımızın ise bilgi edinme amaçlı çağrısına cevap verildi.

“İstanbul Vefa hizmetleri kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızca belirlenen, 65 yaş ve üstü maddi durumu iyi olmayan 50 bin vatandaşımıza düzenli olarak 6 hafta boyunca gıda kolisi ulaştıracağız. Bu amaçla, hayırseverlerimizin desteğiyle 300 bin gıda kolisi hazırlıyoruz.

“Gıda kolilerini pazartesi gününden itibaren ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılacağını belirten Yerlikaya, kolilerin mobil uygulama Getir tarafından evlere teslim edileceğini söyledi. 

Son Güncelleme: 27.03.2020 16:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol