Kartal'da çöken binada kurtarma çalışmaları devam ediyor

Kartal'da çöken binanın enkazından 2 çocuk sağ çıkarıldı. Yaralılardan 4'ünün ağır olduğu açıklanırken, Kartal Belediyesi de söz konusu binaya ilişkin bilgiler paylaştı.

Kartal'da çöken binada kurtarma çalışmaları devam ediyor

Kartal'da çöken binanın enkazından 2 çocuk sağ çıkarıldı. Yaralılardan 4'ünün ağır olduğu açıklanırken, Kartal Belediyesi de söz konusu binaya ilişkin bilgiler paylaştı.

07 Şubat 2019 Perşembe 15:37
Kartal'da çöken binada kurtarma çalışmaları devam ediyor

Gazete EmekKartal'da çöken binanın enkazından 2 çocuk sağ çıkarıldı. Yaralılardan 4'ünün ağır olduğu açıklanırken, Kartal Belediyesi de söz konusu binaya ilişkin bilgiler paylaştı.

İstanbul’un Kartal ilçesinde dün öğleden sonra çöken binada arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

3 kişinin öldüğü 13 kişinin yaralandığı çökme sonrası, binadan yaklaşık 9 saat sonra 9 yaşındaki bir çocuk ile iki kişi yaralı olarak çıkarıldı.

Yaralı hastaneye kaldırılırken, ekiplerin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

İSTANBUL VALİSİ KİMLİKLERİ AÇIKLADI

İstanbul Valiliği'nden olaya ilişkin bu sabah yeni bir açıklama geldi. Hayatını kaybedenlerin kimlik bilgilerinin verildiği açıklama şöyle: 

"Enkazdan şu ana kadar 7’si ağır olmak üzere 12 vatandaşımız yaralı olarak kurtarılmış, 3 vatandaşımız da maalesef hayatını kaybetmiştir. Yaralı vatandaşlarımızın tedavileri sevk edildikleri hastanelerimizde devam ediyor. 

1-Hilal Tuana Alemdar (13 yaşında, genel durumu iyi, Bezmialem Dragos Hastanesi)

 2-Halil İbrahim Alemdar (23 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)

 3-Adem Alemdar (47 yaşında, ameliyat oldu, yoğun bakımda, Kartal EAH)

 4-Safiye Alemdar (44 yaşında, ameliyatta, Kartal EAH)

 5-Adile Oral (77 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)

 6-Nazan Tekgöz (37 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)

 7-Güler Yılmaz (56 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)

 8- Bahriye Aktar (75 yaşında, yoğun bakımda, Kartal EAH)

 9-Tayyip Mahmut Alemdar (9 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)

 10-Ali Alemdar (75 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)

 11- Hüsniye Yaman (59 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)

 12- Leyla Yaman (63 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)

Kimliği tespit edilen vefat eden vatandaşlarımız:

1-Ayşe Alemdar (45 yaşında)

 2-Yıldız Gündüzoğlu (33 yaşında)"

7 BİNA BOŞALTILDI

Bir canlı yayına katılan Vali Yerlikaya, bölgedeki 7 binanın boşaltıldığını söyledi.

Valinin açıklamaları şöyle:

“Çevredeki komşu 7 bina boşaltıldı. Bunlardan birinin durumu farklı. Hemen enkazın, yıkılan binanın yanındaki 10 katlı Yunus Apartmanı. Bunun durumu risk arz ediyor... Çevre Bakanlığımızın teknik heyeti lazer yöntemiyle bu binanın durumu anbean kontrol altında tutuluyorlar. Neden? Çünkü arama kurtarma faaliyetini yürüten arkadaşlarımızın güvenliği, etrafımızda yaşayan insanların güvenliği adına bunu yapmak zorundayız.

Üç kere kısa süreli de olsa bu durumu netleştirmek için de arama kurtarma faaliyetlerine kısa süreli ara verdik. Ama hemen bunu netleştirip risk tahlilini yapar yapmaz tekrar çalışmalara başlandı.”

5 YAŞINDAKİ ÇOCUK ÇIKARILDI

Çöken enkazın altından 5 yaşındaki Azra Havva Tekgöz isimli kız çocuğu da çıkarıldı. Yaklaşık 19 saat sonra yaralı olarak kurtarılan küçük kız ambulansla Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Azra enkazdan çıkarıldığı sırada bazı kurtarma görevlileri ve vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

KARTAL BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA: RUHSATSIZ İLAVE KAT YAPILMIŞ

Çöken binaya ilişkin Kartal Belediyesi’nden bir açıklama geldi.

Belediyenin sosyal medya hesabından yapılan açıklama şu şekilde:

"Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta çöken binanın ardından yapılan araştırmalar kapsamında; 23.10.1992 tarihinde Kartal Belediyesi tarafından yapı sahibi Hikmet Yeşilyurt adına düzenlenen 2-39 no'lu yapı ruhsatıyla Yeşilyurt Apartmanı'nın inşaatına başlanmış,

Söz konusu bina toplam 6 kat (Zemin+5 Kat) olarak ruhsatlandırılmışken, projeye 2 kat daha ruhsatsız ilave yapılmış ve bu katlarda oluşan 4 adet daireye de hak sahipleri tarafından 1998 tarihinde bina vergi beyanında bulunulmuş, binanın imar arşiv dosyası incelendiğinde 3194 Sayılı İmar Kanununun ilgili 32. ve 42. maddelerine göre ruhsatsız 2 kat ve 4 daire ile ilgili herhangi bir yıkım tutanağı veya para cezası uygulanmadığı görülmüş, 2017 yılına gelindiğinde binanın zemin katında bulunan dükkanın işletme ruhsatı bulunmaksızın gayrı kanuni bir şekilde çalıştığını tespit eden Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekiplerince bu dükkanın tutanak tutulmak suretiyle ilgili binada faaliyetine son vermesi sağlanmıştır.”

‘HAK SAHİPLERİ İMAR BARIŞINA BAŞVURMUŞ’

“Ayrıca önemle belirtmek gerekir ki;

Bahse konu binanın 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında herhangi bir riskli yapı tespiti veya tespit başvurusu bulunmadığı, bunun aksine "İmar Barışı olarak bilinen mevzuat kapsamında da hak sahipleri tarafından Yapı Kayıt Belgesi başvurusu bulunmaktadır."

Kaynak: Artı Gerçek

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol