Kasım Süleymani'nin öldürülmesine ilişkin HDP'den açıklama

HDP Genel Başkan Yardımcısı Oluç, ABD'nin Kasım Süleymani'yi öldürmesini "Adı konmamış bir savaş başlatmıştır ve bu son derece tehlikeli bir adımdır" sözleriyle değerlendirdi.

03 Ocak 2020 Cuma 15:21
Kasım Süleymani'nin öldürülmesine ilişkin HDP'den açıklama

Gazete Emek- HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi. Oluç, şöyle konuştu: 

“Tezkere savaş adımı”

Meclis’ten geçen Libya tezkerenin gerekçeleri tamamen boştur. Aslında bir savaş adımıdır bu tezkere.

Tüm muhalefet ortak tutum almıştır, Meclis içinde ve dışında. Meclis içindeki bütün muhalefet partileri hayır oyu kullanmıştır. Meclis dışındaki toplumsal muhalefet de çok kararlıdır, STK’lerin ve demokratik örgütlerin tutumu hayır yönündedir.

“Diplomasi ayağı çökertilmiştir” 
 Dış politika askerileşmiştir. Dış politikada çözüm sürekli olarak askeri hamlelerde görülmektedir. Diplomasi ayağı çökertilmiştir.

Çok açık bir İhvan destekçiliği vardır. Bir İhvan ruhu yeniden canlanmıştır. İhvan’ın son kalesidir Libya’nın yüzde 10’unu kontrol edebilen bugünkü Libya iktidarı. AKP-MHP ittifakı Tezkereyi savunmuş olan AKP-MHP sözcülerine baktığımız zaman,  olayın tamamen bir hamasete dayalı olduğu ortaya çıkmıştır.

"Paralı ordular" 
İç politikada önemli yansımaları olacağını düşündüğümüz bir diğer konu, paralı ordular kurulması adımlarıdır. Bunlara paralı ordular mı diyeceğiz, lejyonerler ordusu mu,  yoksa paralı çeteler mi diyeceğiz… Türkiye artık paralı askerlere ve çetelere sahip olan bir iktidar anlayışı tarafından yönetilmektedir.

Bir laf var, ”savaşı başlatmak kolaydır, ama bitirmek ve barış yapmak zordur” diye. Bu iktidar bu lafı hatırlasa iyi olur.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika açısından baktığımızda, bir kan gölünün büyüdüğünü görüyoruz. Daha bugün Kasım Süleymani’nin öldürülmesi adımı son derece ciddi sonuçlara yol açacaktır.

Bölge kaynıyor ve Türkiye’nin böyle kaynayan bir bölgeye askeri müdahalelerle yönelmesi ciddi bir yanlıştır. “Önerimiz diplomasinin, müzakerenin güçlendirilmesi, askeri değil siyasi çözüm adımlarına ilişkin Türkiye’nin inisiyatif almasıdır.

"Çok tehlikeli bir adım"
Libya iç savaşında taraf olmak değil, tarafsızlık ve arabulucu pozisyonu almak doğru olandır. Yapılması gereken budur. 
Dünyadan Soğukkanlılık Çağrısı

Biz hep, adeta bir 3’üncü Dünya Savaşı’nın adımları atılıyor, sesleri geliyor diyorduk. İşte bugün Kasım Süleymani’nin öldürülmesi de böyle bir adımdır. ABD bu attığı adımla İran’a karşı fiilen bir savaş başlatmıştır. Adı konmamış bir savaş başlatmıştır ve bu son derece tehlikeli bir adımdır."

Kaynak:bianet

Son Güncelleme: 03.01.2020 15:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol