Kendini yakan işçinin durumu kritik

Maaşını alamadığı için kendini yakan Ramazan Karabacak için bir araya gelen işçiler Ataşehir Belediyesi önünde açıklama yaptı. CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu da Karabacak'ı ziyaret etti.

09 Ocak 2019 Çarşamba 20:24
Kendini yakan işçinin durumu kritik

Gazete Emek- Maaşını alamadığı için kendini yakan Ramazan Karabacak için bir araya gelen işçiler Ataşehir Belediyesi önünde açıklama yaptı. CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu da Karabacak'ı ziyaret etti.

Ramazan Karabacak alacaklarını tahsil edemeyince Ataşehir Belediyesi önünde kendisini yaktı. Karabacak şimdi yoğun bakım servisinde tedavi görüyor ancak sağlık durumu kritik. Ataşehir Belediyesi Karabacak'ın taşeron firmasına bağlı çalıştığına dikkat çekerek "bizim işçimiz değil" diyerek sorumluluk almaktan kaçınıyor. Karabacak'ın ailesi ise sorumluların hesap vermesini istiyor.

DİSK'e bağlı Dev-Yapı-İş üyeleri, Ramazan Karabacak'a destek vermek için Ataşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Ramazan Karabacak’ın ablası ve eşi de basın açıklamasına katıldı. Dev-Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, ekonomik krizi yaratanların krizin faturasını işçilere çıkarmak istediğini söyledi. 

Açıklamada, "Krizi fırsat bilen patronlar taşeron sistemini de kullanarak para kazandığı halde ödemeleri yapmıyor. Burada yaşanan bunun en açık halidir. Onlarca işyerinde aynı sorunları yaşamaktayız. Bu kabul edilebilir bir durum değidir. İşçiler taşeronun taşeronu silsilesi ile çözümsüz bırakılmaktadır" denildi. 

KAFTANCIOĞLU ZİYARET ETTİ

Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisi süren Ramazan Karabacak’ı bugün CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ve Kartal İlçe Başkanı Muammer Öz de ziyaret etti. Kaftancıoğlu, Karabacak’ın sağlık durumuyla ilgili hastane yönetiminden bilgi aldı. Kaftancıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yüklenici firmanın alt taşeronu tarafından maaşı ödenmediği için kendini yakan Ramazan Karabacak kardeşimin önce iyileşmesi sonra da hak ettiğini alması için yanında olacağım. Kendisine ve ailesine geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Belediyelerden hak ettikleri ücretleri zamanında aldıkları halde emekçisinin maaşını ödemeyen bu emek düşmanı firmalarla hesaplaşacağız. Bu şirket ihaleyle Ataşehir Belediyemizin bir işini almış. Bunun karşılığında belediye gereken tüm ödemeleri yapmış ve iş tamamlanmış. İşçimiz, belediyemizin değil bu şirkete bağlı bir firmanın çalışanı. Kendisi alacaklarını tahsil edemediği için belediyeden yardım istemiş. Yetkililer de firmayı arayıp konunun bir an önce çözülmesi ricasında bulunmuş. Bugün Türkiye’de ekonomik kriz derinleştikçe bu tür acı olaylarla daha sık karşılaşır olduk. Sadece inşaat kolunda çalışan 400-500 bin işçi işinden oldu son 3-4 ayda. Hem işten çıkartılıp hem maaşlarını alamayan işçilerimiz var. Bugün Ramazan kardeşimizin başına gelen münferit bir olay değil. Taşeron işçiliğini sona erdirmek için bugüne kadar yaptığımız tüm girişimleri reddedenler bu işin sorumlusudur. Güvencesiz çalıştırılan işçiler taşeron belasından kurtarılmadıkça bu acı olayların son bulması mümkün değil. Bugün ülkedeki ekonomik krizi fırsat çevirmek isteyen firmalarla her ortamda hesaplaşacağız. Krizin faturasını vatandaşlar ödemeyecek.”

Kaynak: Artı Gerçek

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol