KHK’liler engele rağmen HDP’de bir araya geldi

Ankara Valiliği’nin “Büyük KHK Buluşması”nı yasaklaması üzerine HDP Genel Merkezi’ne gelmek isteyen KHK’lilere polis izin vermedi. Genel Merkezi binasını ablukaya alan polis, iki kişiyi gözaltına aldı.

05 Ekim 2019 Cumartesi 11:53
KHK’liler engele rağmen HDP’de bir araya geldi

Gazete Emek- Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin 5-6 Ekim tarihlerinde Yılmaz Güney Sahnesi’nde düzenlemeyi planladıkları “Büyük KHK Buluşması” Ankara Valiliği tarafından yasaklanmıştı.

Yasak kararının ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Saadet Partisi (SP) genel merkezlerini ziyaret etme kararı alan KHK’liler sabah saatlerinden itibaren engellemelere maruz kalıyor.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Ankara’da bulunan KHK’lilerin bir kısmı, HDP Genel Merkezi’ne giriş yaptı ancak bir süre sonra polis sokağı giriş çıkışlara kapattı.

HDP Genel Merkezi’nin bulunduğu sokak polis araçlarıyla ablukaya alınırken, GBT’den geçirilen KHK’liler geri gönderildi.

HDP milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Habip Eksik ise engellemelere tepki gösterdi.

Milletvekilleri engellemenin hukuksuz olduğu belirtirken, iki yurttaşın gözaltına alındığı bildirildi. Polisle HDP’li vekiller arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Polislerin iki kişiyi gözaltına almasına tepkiler devam ederken, HDP’li Eksik “Siz benim partimin girişini engelleyemezsiniz. Yaptığınız hukuksuzluk” diyerek tepki gösterdi.

Buldan ve Temelli: Bu zulüm dayanışmayla son bulur

Engellemelere rağmen HDP Genel Merkezi’nde bir araya gelen KHK’lilerin toplantısında HDP’li Gergerlioğlu bir konuşma yaptı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, toplantıdaki KHK’lilere mesaj göndererek, dayanışmanın önemine dikkati çekti.

“‘Birlikte daha güçlüyüz’ sloganıyla bir araya gelen KHK’li Platformları’nın değerli bileşenleri, buluşma dolayısıyla dayanışmayı büyüten değerli katılımcıları, 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL’i gerekçe göstererek çıkarılan KHK’ler eliyle on binlerce kamu emekçisi, bilim insanı, eğitimci, sendikacı kendilerinden savunma alma ihtiyacı dahi hissedilmeden ihraç edilerek işsiz bırakıldı, sosyal yaşamdan tecrit edildi. Adeta ölüme terk edildi.

“Kendi sonunu gören AKP iktidarının şiddeti, hukuksuzluğu toplumsal kesimlere yaymasını, antihukuku ‘yeni Türkiye’nin’ düzeni olarak dayatmasını demokrasi güçleri asla kabul etmeyecektir.

“Bu zulüm ancak bir araya gelerek, dayanışarak, demokrasi ve barış talebinde ısrar ederek son bulabilir. Programlarımız dolayısıyla katılamadığımız KHK’liler Buluşması’nı bu duygularla selamlar, HDP’nin her daim mücadelenizin yanında olduğunu bilmenizi isteriz.”

KHK’liler HDP ardından öğleden sonra Saadet Partisi’ni ziyaret edecek.

Yürüyüşe de engel

Öte yandan diğer kentlerden gelen Ankara’ya gelmek isteyen KHK’lilerin de kente girişi engelleniyor.

İstanbul’dan gelen KHK’lilerin yürümek istemesi üzerine ise polisler müdahalede bulundu.

Biber gazıyla yapılan müdahalede çok sayıda kişi yaralandı.

Kaynak: M.A

Son Güncelleme: 05.10.2019 14:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol