Koronavirüs salgını bitecek mi?

Hız kesmeden can almaya devam eden ve hayatını kaybedenlerin sayısının 17 bini aştığı koronavirüs salgınında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) danışmanlarından Bruce Aylward, TIME Dergisi'ne verdiği röportajda, Kovid-19'un önümüzdeki aylarda izleyeceği seyri anlattı.

26 Mart 2020 Perşembe 11:09
Koronavirüs salgını bitecek mi?

Gazete Emek- Dr. Ener Çağrı Dinleyici, Aylward'ın salgın hastalıkta bundan sonra insanları bekleyenlere dair söylediklerinin bir bölümünü çevirirken, röportajda en dikkat çeken konu Kovid-19'un hiç ortadan kaybolmama ihtimali üzerine söylenenler.

Kovid-19'un dünyaya yayılmasını bekleyip beklemediği sorusuna ise Aylward, Çin'i işaret ederek yanıt veriyor:

"Bunu değerlendirmek için hastalığın başladığı yere (Çin), yakın zamanda enfeksiyonu başladığı yerlere ve daha enfeksiyon olmayan yerlere göz atmak lazım."

Bruce Aylward, daha öncesinde çocuk felci, Ebola ve diğer enfeksiyon hastalıkları ile her alanda 30 yıldır emek çalışan ve Kovid-19 ile küresel mücadelede önemli yere sahip bir bilim insanı. 

Dinleyici, röportajın ana sorusunun, 'koronavirüs hiç gitmeyecek mi' olduğunu belirtti ve ekledi:

"Salgının başlangıcında, Şubat ayında, Pekin’e giderek hastalığın seyri konusunda ve alınan önlemleri yerinde takip etmiş Dr. Aylward. Şimdi de salgınla mücadelede tüm ülkeler ile deneyimleri paylaşıyor."

Röportajın satır başları şöyle:

#KOVID19'un dünyada yayılmaya devam etmesini bekliyor musunuz?

Bunu değerlendirmek için hastalığın başladığı yere (Çin), yakın zamanda enfeksiyonu başladığı yerlere ve daha enfeksiyon olmayan yerlere göz atmak lazım.


Çin’de ocak ayı başında hastalığı saptadılar, çok radikal önlemler aldılar ve Mart ayı sonunda kontrolü sağladılar. Buradan çıkacak sonuç önlemlerin etkisini görmek için en az üç ay gerekli.

Avrupa, Kuzey Amerika, Ortadoğu'ya baktığınızda, gerçekten üstel büyüme döneminde olduğumuzu görebilirsiniz, çok hızlı vaka artışı olan yerler var, örneğin İtalya gibi. Bu ülkelerin önünde hala aylarca sürecek bir mücadele olabilir.

Afrika ülkelerine ve Hindistan’a baktığınızda, hastalığın daha yeni başladığını görebilirsiniz. Çok az vakaları olmasına rağmen, hastalık eğrilerine bakarsanız üstel büyüme aşamasındalar.

#Koronavirus pandemisinin altı ay sonra nasıl olacağını öngörüyorsunuz?

Dünyanın bazı bölgelerinde halen hastalığın olacağını, ancak gezegenin büyük kesiminde hastalığın şiddetli etkisinden çıkmış olacağımızı düşünüyorum. O zaman da grip sezonuna geri döneceğiz, büyük sorulardan biri, o dönemde yeni bir dalga görecek miyiz, bunu henüz bilmiyoruz.

KOVID-19 hiç kaybolacak mı?

Görünüşe göre, Güney Yarımkürede çok farklı bir seyir olmadıkça, dünya genelinde bu hastalığı görmüş olacağız.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol