M.A: Kerkük'te Peşmerge çekildi, HPG ve gönüllü savaşçılar direniyor!

 Kerkük'e yönelik Irak ordusu ve Heşdi Şabi'nin saldırıları sürüyor. Kerkük'e ilişkin birçok kaynaktan farklı haberler geliyor.

M.A: Kerkük'te Peşmerge çekildi, HPG ve gönüllü savaşçılar direniyor!

 Kerkük'e yönelik Irak ordusu ve Heşdi Şabi'nin saldırıları sürüyor. Kerkük'e ilişkin birçok kaynaktan farklı haberler geliyor.

16 Ekim 2017 Pazartesi 16:51
M.A: Kerkük'te Peşmerge çekildi, HPG ve gönüllü savaşçılar direniyor!

Gazete EmekKerkük'e yönelik Irak ordusu ve Heşdi Şabi'nin saldırıları sürüyor. Kerkük'e ilişkin birçok kaynaktan farklı haberler geliyor. KDP ve Peşmerge kaynakları, Heşdi Şabi'nin püskürtüldüğünü sadece kentin bazı noktalarında YNK peşmergelerinin yerlerini terkettiğini açıklarken, bazı kaynaklar ise Kerkük'ün yüzde 90'ının Heşdi Şabi kontrolüne girdiğini öne sürdü. 

Mezopotamya Ajansı'nın geçtiği habere göre Kerkük'te peşmergeler çekildi ve yerlerine PKK gerillaları ile yerel halk sadece direniyor. 

Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçlerinin Kerkük’e yönelik saldırıları sürüyor. Peşmerge güçlerinin Kerkük’ten tamamen çekildiği bildirilirken, savunma hattı mevzilerinde ise direnişin olduğu kaydedildi. Büyük göçün yaşandığı kentteki resmi binalara Heşdi Şabi bayrak astı. 
 

Bugün sabah saatlerinden itibaren çatışmalar birçok yerde bitmişti. Birçok noktada çok fazla çatışma yaşanmamış ve peşmergeler çekilmişti. Saat 10.00-11.00'a doğru bu sefer Daquq'da çatışmalar başladı ve Daquq, Xurmatû, Taze, Tel Wert ele geçirildi.
 
Heşdi Şabi güçleri, saat 11.00'den itibaren Keyvan'a doğru hareket etti ve ele geçirdi. Peşmergeler burayı da bıraktı. Ardından ise şehir içine doğru Arafa tarafından gelmeye çalıştılar.
 
Daha sonra Teyvan'dan Arafa ve Peylak'a doğru hareket ettiler. Burada KDP peşmergeleri ve asayişinin bıraktıkları asayiş merkezine girmeyi hedeflediler. Bu sırada köprüde şiddetli çatışmalar oldu. Heşdi Şabi güçleri, tanklarla saldırıya geçti.
 
Çatışmalar Arafa, Peylak ve Hewler yolundaki Rehimava civarı ve şehrin içine doğru yayılarak devam ediyor.
 
Kentin büyük bölümünü ele geçiren Heşdi Şabi resmi binalara bayrak astı.  
 
SAVUNMA GÜÇLERİ DİRENİŞTE 
 
Halk Savunma Güçleri (HPG), halktan oluşan gönüllü savaşçılar ve kenti terk etmeyen peşmergeler Kerkük'ü savunmayı sürdürüyor. Kerkük-Süleymaniye ve Kerkük-Hewler yolu başta olmak üzere bütün ana yollar geliş-gidişlere kapatıldı. Yolların olası saldırılar ve şehirden çıkmak isteyen bazı grupların engellenmesi için kapatıldığı bildirildi. Kerkük’te HPG’nin oluşturduğu savunma hattına akın eden binlerce kişi, şehri hiçbir koşul altında terk etmeyeceklerini belirtiyor.
 
Kerkük’te son edilen bilgilere göre, peşmerge güçleri tümüyle Kerkük’ten çekildi. Çekilmek istemeyen bazı peşmergeler ise savunma hattı mevzilerinde direnişe geçti.
 

'SAVUNMADIKLARI İÇİN AYRILDIK'
 
Kerkük ve Xurmatû kasabasında yaşayan yurttaşlar, çıkan çatışmalardan dolayı Süleymaniye ve Çemçemal ilçesine göç ediyor. Kentten ayrılan yurttaşlar, savunmaları yapılmadığı için evlerinden ayrıldıklarını ifade ediyor. Göç eden halk, yaşanan durumdan Feder Kürdistan Bölgesi hükümetini, KDP ve YNK yönetimi başta olmak üzere siyasi partileri sorumlu tutuyor. 
 
10 PEŞMERGE HAYATINI KAYBETTİ 
 
Çemçemal Sağlık Yönetimi Yardımcısı Şêrzad Hesen yaptığı açıklamada, 10 peşmergenin hayatını kaybettiğini belirterek, "41 yaralı peşmerge de tedavileri yapılmak üzere Süleymaniye'nin Çemçemal ilçesinde bulunan Azadi Hastanesi'ne getirildi" dedi. 
 
IRAK'TAN AÇIKLAMA
 
Irak Ortak Kuvvetler Komutanlığı, bazı yerleri aldığını savundu. Irak tarafından yapılan açıklamada, "Güçlerimiz Xald köprüsü, Riyaz yolu, Xald okulu, Meryem Beg kapısı, Reşd-Meryem Beg yolu, Pîşesaxî ve Tirklam mahalleleri, Yaycî kasabası, Bakur gaz fabrikası, polis merkezi, gaz fabrikasının yanında bulunan petrol rafinerisini ele geçirmiştir" ifadeleri kullanıldı.
 
İBADİ KERKÜK'E VALİ ATADI 
 
Irak Başbakan Haydar İbadi de, saldırıları Kerkük halkının çıkarları için gerçekleştirdiklerini iddia etti. İbadi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Kürdistan Bölgesi Hükümeti'ne bu tür çabalar içerisine girmemesi gerektiğini (referandum) defalarca söyledik. Irak'ın toprak bütünlüğü ve Irak kanunlarının çıkarlarına karşı durmayın dedik. Ancak bütün uyarılarımıza rağmen bunu yaptılar. Bizler de Kerkük'e kanunlarımızı gerçekleştirmek ve ulusal kaynaklarımızı korumak için geldik."
 
Irak Başbakanı, Kerkük Valisi Dr. Necmeddin Kerim'in yerine yardımcısı Rakan Eli el Cuburi'yi atadı. Ayrıca Duxurmatu ve diğer ilçelere de kaymakam atadı. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol