NATO'da olağanüstü Suriye toplantısı sona erdi

NATO'da Türkiye'nin talebinin ardından düzenlenen olağanüstü Suriye toplantısı yapıldı. Toplantı yaklaşık 1,5 saat sürdü

28 Şubat 2020 Cuma 14:18
NATO'da olağanüstü Suriye toplantısı sona erdi

Gazete Emek- İdlib'de düzenlenen saldırıda 33 askerin yaşamını yitirmesi ardından NATO'da olağanüstü toplantı yapıldı. Toplantı yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Stoltenberg açıklama yapıyor.

Stoltenberg, saldırıyı kınadıklarını, seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi ve ateşkese acilen dönülmesi gerektiğini belirtti.

Stoltenberg, sabah saatlerinde Twitter'dan Türkiye'nin talebi üzerine NATO'nun Kuzey Atlantik Anlaşması'nın 4'üncü maddesinin işletildiğini duyurmuştu.

NATO'NUN 4'ÜNCÜ MADDESİ

NATO'nun Kuzey Atlantik Anlaşması'nın 4'üncü maddesi uyarınca bir müttefik toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğünde, tüm müttefiklerle danışma talebinde bulunabiliyor.

Türkiye en son 2015'te IŞİD’in Suruç'taki saldırısından sonra 4'üncü maddenin işletilmesini istemiş, bunun ardından NATO Suriye'den kaynaklanan tehditlere karşı Türkiye'ye uyarlanmış güvence tedbirlerini kabul etmişti.

Bu çerçevede erken uyarı ve gözlem uçaklarının (AWACS) bölgede devriye gezmesi, Doğu Akdeniz'deki askeri unsurların artırılması ve istihbarat, keşif ve gözetleme faaliyetlerinin güçlendirilmesi gibi tedbirler öngörülmüştü.

Kaynak: Birgün

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol