Özakça: İşimizi geri alıncaya kadar açlık grevine devam edeceğiz

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile ihraç edilen Akemedisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça'nın açlık grevleri 204. günü geride bıraktı.

Özakça: İşimizi geri alıncaya kadar açlık grevine devam edeceğiz

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile ihraç edilen Akemedisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça'nın açlık grevleri 204. günü geride bıraktı.

28 Eylül 2017 Perşembe 14:40
Özakça: İşimizi geri alıncaya kadar açlık grevine devam edeceğiz

Gazete Emek- OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile ihraç edilen Akemedisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça'nın açlık grevleri 204. günü geride bıraktı. Gülmen ve Özakça bugün ikinci kez hakim karşısına çıktı. 


Açlık grevinde 204 günü geride bırakan Özakça'nın tekerlekli sandalyeyle getirildiği duruşmaya Gülmen'in katılması, "tıbben sakıncalı" bulundu. 

Ankara Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu bünyesinde bulunan 80 kişilik salona, 30 kişilik 'izleyici kısıtlaması' getirildi.

Davanın 14 Eylül'de görülen ilk duruşmasında Nuriye Gülmen ve Semih Özakça 'kaçma şüphesi' bulunması ve cezaevi personelinin yetersizliği iddiasıyla davaya getirilmemiş, mahkeme 'savunma yapmamalarını' gerekçe göstererek Gülmen ve Özakça hakkında tutukluluğa devam kararı vermişti.

İşte dakika dakika yaşananlar

13:50 - Özakça: Bakan Soylu bizi terörist ilan etmiş, hedef gösterip kitap basmış; niye kurdunuz bu mahkemeyi!

13:47 - Özakça: Cübbelerinizle oyuna dahil edilen sizler, elinizdeki iddianame senaryo...

13:45 - Özakça: Tutuklandık çünkü baskının adı hukuk olmuş; komplonun adı hukuk olmuş

13:40 - Özakça: "İhraç edilenler ağaç kökü yesin" diyen bakana sesleniyorum, onu da yemiyoruz; ömrümüzden yiyoruz!

13:20 - Özakça: İşimizi geri alıncaya kadar açlık grevi eylemine devam edeceğim. 

13:09 - Özakça: Biz aç kalmayı tercih etmedik. İktidar işimizi bize geri verseydi aç kalmazdık. Direnişi başlatan da bastırmaya çalışan da iktidardır

13:08 - Özakça: Mesele açlık grevinin etkili bir eylem olmasının düşünülmesi, halk tarafından sahiplenilip büyüyeceğinden duyulan korku idi.

13:07 - Özakça: Bu direniş iki kişinin direnişi değildir. Bu direniş ezilen halkların direnişidir.

13:05 - Özakça: Ekmeğini ve onurunu savunamayan biri namusunu koruyabilir mi? Ekmeğini savunmayan namuslu olabilir mi olamaz çünkü ekmek namustur.

12:55 - Özakça: Kimsenin sokağa çıkmadığı basın açıklamalarının yasaklandığı bir dönemde halkımın sözünü söylemeyi bir zorunluluk olarak görüyorum


12:40 - Duruşma yeniden başladı.

12:15 - Duruşmaya 15 dakika ara verildi.

11:45 - Özakça: Peki neden bu şartlara rağmen öğretmen olmaktan vazgeçmedim? Çünkü ben ekmeğimi çok zor koşullarda kazandım. Eşimle birlikte ihraç edildim. Bizim gibi devrimci demokrat binlerce insanın işinden edilmesi asıl mücadelenin FETÖ ile edilmediğini gösteriyordu"

11:43 - Özakça: Devlet kurumlarında uygulanan tek bir kural vardır o da talimatsız hareket etme yanarsın kuralıdır.

11:42 - Özakça: İşten atılmamızın nedenini anlamak için halkların tarihine bakmak yeterlidir. Bizim sınıfımız ezilenlerin ve sömürülenlerin sınıfıdır.

11:40 - Özakça: Siyasi şube polisleri o odada cinayet işlediler. Her cinayet işleyen yargilaniyorsa mahkemelerinizde beni de tanık yazın"

11:35 - Özakça: Tarih, ekmek adalet ve özgürlük mücadelesinden ibarettir

11:32 - Özakça: Bu gözler siyasi şube polislerinin savcının odasına girip, çay söylediğini gördü

11:20 - Özakça: Bu savunma hakkımıza yeni bir saldırıdır. 12 Eylülde avukatlarımızı gözaltına aldınız, 14 eylülde bizi mahkemeye getirmediniz. Şimdi de avukat sınırlaması.. Nuriye Gülmeni de zorla hastaneye kaldırdınız, bunların hepsi savunma hakkımıza saldırıdır.

11:15 - Duruşma başladı, Nuriye Gülmen'in duruşmaya getirilmesinin tıbben sakıncalı olduğu yönündeki Numune Hastanesi raporu okundu

11:03 -Semih Özakça duruşma salonuna getirildi. Acun Karadağ'ın Semih Özakça'nın elini sıkmasına izin vermediler. 


Nuriye Gülmen yoğun bakımda

 Nuriye Gülmen'in açlık grevinin 202. gününde Ankara Numuna hastanesinin yoğun bakım servisine kaldırıldı. Gülmen'in avukatıyla gçrüşmesine yalnızca 5 dakika izin verilirken yanına refakatçı ise kabul edilmesi. 

Kaynak: Sendika.org
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol