Referandum Seçimi, Hak İhlalleri İle Devam Ediyor!

Başkanlık sistemini de içeren 2017 Anayasa Değişikliği referandumu sabahın erken saatlerinde başladı. Birçok bölgede hak ihlalleri yaşanırken, Diyarbakır’da ise 2 Kişi öldürüldü.

Referandum Seçimi, Hak İhlalleri İle Devam Ediyor!

Başkanlık sistemini de içeren 2017 Anayasa Değişikliği referandumu sabahın erken saatlerinde başladı. Birçok bölgede hak ihlalleri yaşanırken, Diyarbakır’da ise 2 Kişi öldürüldü.

16 Nisan 2017 Pazar 12:22

Gazeteemek - 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu sabahın erken saatlerinde başladı.Türkiye’de 55 Milyon seçmenin oy kullanacağı referandum ile ilgili hak ihlalleri ve ölüm haberleri geldi.

Diyarbakır’ın Çermik İlçesinde ise silahlar konuştu. Çermik’e bağlı Yabanardı Köyü'nde oy kullanılan okulun bahçesinde çıkan tartışmada ateş edilmesi sonucu 2 kişi yaşamını yitirdi.

Yerel kaynaklar, köyde bulunmayan seçmenlerin yerine oy kullanmak isteyen AKP’lilere engel olmak isteyen Avdo Yıldız ve oğlu Şeyhmus Yıldız’ın vurularak öldürüldüğünü öne sürdü.

Sandıklar Taşındı, HDP’liler Gözaltına Alındı

Yine Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde sandıkların seçmene haber verilmeden karakol olan köylere taşındığı iddia edildi. Köylüler, sabah oy kullanmaya gittiklerinde durumu öğrendi.

Diyarbakır Talaytepe’de bulunan M. Akif Ersoy İÖO’nda HDP’li okul sorumlularından Haygül Aktaş ve Rojin Şeker gözaltına alındı.

Birçok Bölgen Seçim İhlali İddiaları Var

Mardin’in birçok ilçesinde hak ihlalalerinin yaşandığı iddia edildi.

Midyat’da sarıköy’de açık oy kullanıldığı, Nusaybin ilçesine bağlı Koruköy’de (Xerabê Bava) seçmenlere yoğun bir baskının olduğu öne sürüldü.

Kızıltepe’de ise okullarada görevli HDP’li üyeleri gözaltına alındı.

Şırnak merkez yeniaslanbasar koyunde korucubaşı ve AKP’li muhtar sandık başında oturrarak, blok oy kullandığı iddia edilirken, Diyarbakır’ın Çermik ilçesine bağlı Alabuğday Köyü’nde AKP’li muhtar Hacı Çelik askeriye ile birlikte köylüleri oy kullanma yerine sokmadığı ve imza aldıktan sonra yerlerine toplu oy kullandığı ileri sürüldü.

Urfa'da Açık 'Evet': Oh oh diye bağırıyor 

Urfa Merkez Eyyübiye ilçesinde ise açık 'Evet' oyu kullanılıyor

Oykullanma işlemlerinin yapıldığı bir okulda çekildiği görülen videoda bir kişinin açık oy kullanarak toplu bir şekilde pusulada 'Evet'e bastığı göörülüyor. 

Bunu yaparken de 'Oh oh' diye bağırıyor. 

Son Güncelleme: 16.04.2017 13:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol