Sanatçı Halil Ergün'den Soylu’ya tepki

Sanatçı Ergün, Kadir İnanır’ın ve “Devran”ı izleyemeye gidenlerin İçişleri Bakanı Soylu tarafından hedef gösterilmesini “dehşet verici” olarak niteledi ve ekledi: “Kadir İnanır bu toplumun, sanatın yüz akı."

13 Ocak 2020 Pazartesi 13:13
Sanatçı Halil Ergün'den Soylu’ya tepki

Gazete Emek- “Bu ülkede her yurttaşın tiyatro yazma, yapma, izleme, oynama hakkı vardır. Ülkede artık kaba bir siyaset hâkim ve bu mesele artık çok can sıkıcı bir hal almaya başladı. Ne yapsın sanatçılar, yaşamasınlar, oyun yazmasınlar mı?”

"Ne yapsın yani insanlar, yaşamasın mı ne yapsın? Bu ülkede cumhurbaşkanlığına aday olmuş bir siyasetçi ve cezaevinde kitap yazıyor. Bakan bununla övünmesi gerekirken, saldırıyor."

"Kadir İnanır gibi sanatçıların bu ülkede olması bizim için onur kaynağı ama siyasetçiler bunu göremiyor. Ben bunu nasıl anlayabilirim?"

Sanatçı Halil Ergün, öfkeli ve kaygılı. Kaygısının nedeni, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kadir İnanır’ı hedef göstermesi. 

Sanatçı Jülide Kural, HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Devran" kitabını sahneye uyarlamış ve oyun 11 Ocak Cumartesi akşamı izleyici ile buluşmuştu. Basında da geniş yer bulan oyuna katılım yoğundu.

Oyunun ardından açıklama yapan Soylu, "Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz" ifadelerini kullandı. Tiyatroda izleyici olarak bulunan sanatçı Kadir İnanır'a da hitaben "Eksik yapmışsınız Kadir Efendi" dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İçişleri Bakanı Soylu, şunları söyledi:

"Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü'nün de fotoğrafını assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğraflarını assaydınız. Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz. Bu milleti de aldatamazsınız. Bu ülkeyi de bölemeyeceksiniz. Yurt dışına gidip kulaklarına üflenen birtakım telkinlerle Türkiye'nin huzurunu bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değil."

"Aklım almıyor"

Sanatçı Halil Ergün, Soylu’ya tepki gösterdi.

“İBB Başkanı diyor ya ‘Kanal İstanbul siyasi değil hayatidir’ diye. Artık bu meselede öyle. Bu ülkede sanatçıların varlığı da bu noktaya gelmiştir. Ne yapalım yani? Yaşamayalım mı? Üretmeyelim mi?

“Ne yapsın yani insanlar, yaşamasın mı, ne yapsın? Bu ülkede cumhurbaşkanlığına aday olmuş bir siyasetçi ve cezaevinde kitap yazıyor. Bakan bununla övünmesi gerekirken, saldırıyor.

“Aklım almıyor. Hiçbir mantık bana bunu açıklayamıyor. Nasıl oluyor da ülkenin bir bakanı, bir sanatçı hakkında bu sözleri söyleyebiliyor."

‘Kadir İnanır bu ülkenin yüz akı'

“Kadir İnanır bu ülkenin en önemli sanatçılarından biri. Bu toplumun, sanatın yüz akı. O, bu ülkedeki toplumsal sorunlara karşı sorumluluk almış bir isim, siz onu nasıl bu şekilde hedef alabiliyorsunuz? Dehşet verici. Kadir İnanır gibi sanatçıların bu ülkede olması bizim için onur kaynağı ama siyasetçiler bunu göremiyor. Ben bunu nasıl anlayabilirim?“

"Yaşamı ve yaşatmayı seçen insanlar, sanatçılar bu şekilde hedef gösterilmesini kabul edemiyorum. Sanatçılar toplumsal görevleri gereği zaten yaşamı svunuyorlar, bunu sahneye taşıyorlar. Bunun neresi siyasetçileri rahatsız ediyor? Bu ülkede artık siyasetçiler gibi düşünmeyen insanlar yaşamasın mı? Siyasetçilerle aynı fikirde değiller diye sanatçılar yaşamasın mı bu ülkede?"

Kaynak:Bianet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol