Savcıdan HDP için 'terör' tanımlaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan bir iddianamede HDP 'terör örgütünün güdümünde siyaset yapan parti' olarak tanımlandı. İddianameye göre HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde yakaladığı başarı için de 'terör örgütünün başarısı olarak kabul edildi' yorumu yapıldı.

Savcıdan HDP için 'terör' tanımlaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan bir iddianamede HDP 'terör örgütünün güdümünde siyaset yapan parti' olarak tanımlandı. İddianameye göre HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde yakaladığı başarı için de 'terör örgütünün başarısı olarak kabul edildi' yorumu yapıldı.

20 Şubat 2018 Salı 14:10
Savcıdan HDP için 'terör' tanımlaması

Gazete Emekİstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan bir iddianamede HDP 'terör örgütünün güdümünde siyaset yapan parti' olarak tanımlandı. İddianameye göre HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde yakaladığı başarı için de 'terör örgütünün başarısı olarak kabul edildi' yorumu yapıldı.

 
 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan bir iddianamede HDP, “terör örgütünün güdümünde siyaset yapan” parti olarak tanımlandı. Söz konusu iddianamede, 7 Haziran seçimlerinde 6 milyon oy alan HDP’nin başarısının ‘terör örgütünün başarısı olarak kabul edildiği’ iddia edildi.

İstanbul Başakşehir’de geçtiğimiz yıl 15 Temmuz günü İETT otobüsüne molotof kokteylli saldırıyla ilgisi olduğu düşünülen 11 kişi hakkında gözaltı ve yakalama kararı çıkarılmıştı. Soruşturma kapsamında 9 kişi, 18 Temmuz 2017’de gözaltına alınarak 25 Temmuz’da adliyeye çıkarılan 9 kişiden 4’ü İstanbul 14. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Olaydan 7 ay sonra Cumhuriyet Savcısı Ergün Güçlü tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli bulunan 11 kişinin “örgüt üyeliği”, “kamu malına zarar verme”, “korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda patlayıcı madde kullanma”, “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme” suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

‘TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BAŞARISI…’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Ergün Güçlü’nün hazırladığı 25 sayfalık iddianamede, milyonlarca oy alarak Meclis’in üçüncü büyük partisi olan HDP, ‘Terör örgütünün güdümünde siyaset yapan parti’ olarak nitelendirildi. Yine iddianamede HDP’nin seçim başarısının da ‘terör örgütünün başarısı olarak kabul edildiği’ öne sürüldü.

Savcı Güçlü, 25 Temmuz 2013’te başlatılan ‘Çözüm süreci’nin de PKK  eylemleri sebebiyle bittiğini öne sürdü: “Irak ve Suriye de faaliyet gösteren DEAŞ terör örgütünün Suriye/Ayn El Arab (Kobani)’a yönelik sürdürdüğü kuşatmanın protesto edilmesi’ amacıyla terör örgütünün almış olduğu karar doğrultusunda; şehirlerde örgütlenen YDG-H terör örgütü mensuplarınca 07-08 Ekim 2014 tarihinde ülke genelinde silahlı bombalı, molotoflu, havai fişekli korsan eylemleri yaptığı, yapılan eylemlerde sırasında toplam 53 vatandaşımız hayatını kaybettiği, aynı zamanda yapılan terör amaçlı eylem de serhildan (ayaklanma/başkaldırı) için nabız yokladığı…”

‘PKK VE FETÖ BİRLİKTE HAREKET ETTİ'

Savcı aynı iddianamede 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve ilerleyen birkaç günde PKK’nin herhangi bir eylem yapmadığını yazarak, “PKK ve FETÖ’nün birlikte hareket ettiğini” iddia etti. İddiasını ‘kanaatine’ dayandıran Güçlü iddianamede, “Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından çoğunluğu üst rütbeli asker olan FETÖ/PDY terör örgütü mensupları ülkemizden kaçıp Kuzey Irak’ta yuvalanan PKK/KCK terör örgütüne sığınmışlardır. Gerek FETÖ’cü askerlerin PKK’ya sığınması, gerekse PKK tarafından yapılan saldırıların, FETÖ’nün darbe girişimi öncesinde kesilmesi, iki terör örgütünün birlikte hareket ettikleri kanaatine varılmıştır” ifadelerini kulandı.

Kaynak: Duvar

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol