Selahattin Demirtaş'tan yeniden aday olmama sinyali!

HDP'nin yeni kongresinde Demirtaş'ın aday olup olmayacağı ise en çok sorulan soru oluyor 

Selahattin Demirtaş'tan yeniden aday olmama sinyali!

HDP'nin yeni kongresinde Demirtaş'ın aday olup olmayacağı ise en çok sorulan soru oluyor 

26 Ekim 2017 Perşembe 13:41
Selahattin Demirtaş'tan yeniden aday olmama sinyali!

Gazete EmekHDP'de son yılarda yapılan operasyonlarda Eş Genel Başkanları ve Mİlletvekilleri olmak üzere yüzlerce yöneticisi ve çalışanı tutuklandı. HDP'nin yeni kongresinde Demirtaş'ın aday olup olmayacağı ise en çok sorulan soru oluyor 
 
HDP geçen yıldan bu yana eş genel başkanlar ve milletvekillerinin tutuklanması nedeniyle sıkıntılı bir dönem yaşıyor. Bu kapsamda HDP’nin 3. Olağan Kongresi’nin ne zaman yapılacağı konusunda parti içinde farklı görüşler dillendiriliyordu.

Cumhuriyet'in haberine göre, kongrenin mevcut tarihi olan Ocak 2018’de yapılmaması, 6 ay ile 1 yıl arasında ertelenebileceği dile getiriliyordu. Edinilen bilgiye, kongrenin ertelenmesi ihtimalinde; olası bir erken seçimin gündeme gelmesinin partiyi hazırlıksız durumda bırakabileceği görüşü ağırlık kazandı. Bu kapsamda kongrenin ertelenmemesi ve olağan tarihinde yapılması görüşü öne çıktı. Bu görüş Edirne Cezaevi’nde tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a da iletildi. Edinilen bilgiye göre Demirtaş’ın, tekrar aday olup olmama konusunda parti organlarına “Gerekirse bırakabilirim. Parti Meclisinde görev yapabilirim” görüşünü ilettiği öğrenildi. Buna karşın HDP içinde ise Demirtaş’la yola devam etme eğilimi bulunuyor.


 
İki dönem değişecek

İki dönem kuralı nedeniyle Demirtaş’ın tekrar seçilebilmesi ve tutuklamalar nedeniyle yaşanan il ve ilçe örgütlerinde yaşanan sıkıntıların aşılması için de parti tüzüğünde değişiklik yapılması gerekiyor. Siyaset yasağı alması durumunda Demirtaş’ın yerine gelecek alternatif bir ismin de gündemde olduğu kaydediliyor.

‘Özgürlük Günü’

Öte yandan HDP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında Demirtaş’ın tutukluluğunun birinci yıl dönümü olan 4 Kasım’ın “Tutsak Seçilmişlere Özgürlük Günü” olarak tanımlanarak bu kapsamda etkinlikler yapılması kararlaştırıldı. Kampanya kapsamında “demokratik siyasetin tutsak edildiği” vurgusu yapılacak.

Anahtar Kelimeler:
HDPSelahattin Demirtaş
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol