SONAR ve METROPOL'ün son anket sonuçları: Demirtaş, Akşener'i geçiyor

SONAR ve METROPOL Araştırma şirketlerinin son seçim anketleri açıklandı. Anketlerde oldukça dikkat çekici yeni detaylar var. Metropol'ün araştırmasına göre HDP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, İYİ Parti Adayı Meral Akşener'i geçiyor. 

SONAR ve METROPOL'ün son anket sonuçları: Demirtaş, Akşener'i geçiyor

SONAR ve METROPOL Araştırma şirketlerinin son seçim anketleri açıklandı. Anketlerde oldukça dikkat çekici yeni detaylar var. Metropol'ün araştırmasına göre HDP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, İYİ Parti Adayı Meral Akşener'i geçiyor. 

06 Haziran 2018 Çarşamba 12:06
SONAR ve METROPOL'ün son anket sonuçları: Demirtaş, Akşener'i geçiyor

Gazete Emek- SONAR ve METROPOL Araştırma şirketlerinin son seçim anketleri açıklandı. Anketlerde oldukça dikkat çekici yeni detaylar var. Metropol'ün araştırmasına göre HDP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, İYİ Parti Adayı Meral Akşener'i geçiyor. 

Hakan Bayrakçı'nın sahibi olduğu SONAR Araştırma Şirketi, 24 Haziran seçimleriyle ilgili son anket sonuçlarını yayınladı. 26 ilde yapılan araştırmaya göre; seçim ikinci tura kalıyor.


2015'teki Cumhurbaşkanlığı seçimini doğru tahmin eden, Hakan Bayrakçı'nın sahibi olduğu SONAR Araştırma Şirketi, 24 Haziran seçimleriyle ilgili son anket sonuçlarını yayınladı. Anketin 29 Mayıs-3 Haziran 2018 tarihleri arasında, 26 ilde, 3000 kişi ile gerçekleştirildiği belirtildi.

İLK TURDA ADAYLAR KAÇ OY ALACAK?

SONAR'ın araştırmasında 24 Haziran'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 48,30, Muharrem İnce'nin yüzde 31,40, Meral Akşener'in yüzde 9,50, Selahattin Demirtaş'ın yüzde 8,20, Temel Karamollaoğlu'nun yüzde 2,10 ve Doğu Perinçek'in yüzde 0,50 oy alacağı tahmin edildi.

İNCE İKİ HAFTADA 10 PUAN YÜKSELDİ

Araştırmada "Muharrem İnce, son iki haftada 10 puan yükselmiştir. Bülent Ecevit'ten sonra (1977) CHP'nin ulaştığı en yüksek oy oranı" tespitinde bulunuldu.

SONAR'ın anketine göre 24 Haziran'da Cumhur İttifakı yüzde 49.3, Millet İttifakı yüzde 39.5, HDP yüzde 10 oy alıyor. Cumhur İttifakı içinde AKP'nin oyu yüzde 42.2 MHP'nin ise yüzde 7.1 gözüküyor.


Millet İttifakı'nda ise CHP yüzde 28.2, İYİ Parti yüzde 9.2 Saadet Partisi ise yüzde 2.1 oy alıyor.

İKİNCİ TURDA NE OLACAK?

SONAR'ın yaptığı ankette Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması ve adayların Erdoğan ile İnce olması durumu da araştırıldı. Buna göre 8 Temmuz'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçiminde Erdoğan'ın yüzde 53.7, İnce'nin ise yüzde 46.3 oy alacağı tahmin ediliyor.


Anketin sonuç bölümünde ise şu ifadeler kullanıldı: "Bu bulgulara göre Cumhurbaşkanlığı seçimi, 2. tura kalacaktır. Recep Tayyip Erdoğan'ın %40'ın üzerinde bir oy oranı ile ilk turun birincisi olacağı kesindir. Araştırmada çıkan sonuçlara göre Muharrem İnce, Erdoğan ile finale kalacak isim olacaktır."

METROPOL ARAŞTIRMA ŞİRKETİNİN SON ANKET SONUCU

HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş, Metropoll’ün anketine göre İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener’i geçiyor.

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak seçimlerle ilgili araştırma şirketleri anket sonuçlarını kamuoyuna duyurmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili son anket sonucunu paylaşan Metropoll Araştırma Şirketi, İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın gerisine düştüğünü aktardı.

Ankete göre, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oy oranı yüzde 46, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Muharrem İnce'nin oy oranı ise yüzde 20'ye çıktı.

Metropoll, bu sonuçlarla 8 Temmuz'da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı 2’nci turuna Erdoğan ve İnce'nin kalacağını savundu.

Öte yandan, ankete göre ilk turda Demirtaş'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 11.4 iken, Meral Akşener'e oy vereceğini söyleyenler 11.2'de kaldı.

Metropoll'ün anketine göre Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu'ya oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 1.7 iken, Vatan Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek'e oy vereceğini söyleyenler ise 0.1 oldu.

Kararsızların oranı 5.6 iken, hiç kimseye oy vermeyeceğini söyleyenler 1.8, protesto oyu kullanacaklar ise 1.4 civarında.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
vedat 2018-06-07 09:27:00

Ağzı olan konuşuyor yine kendince algı yapıyor güya seçimden sonra utanmayacakmı bu şirket acaba