‘Şüpheleri’ sıralayan İHD’den Nadira Kadirova için çağrı

AKP’li Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde çalışan Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümüne ilişkin açıklama yapan İHD Merkezi Kadın Komisyonu, “Ünal’ın her hâlükârda şüpheli olarak gösterilmesi gerektiğini” belirterek, dosyadaki gizlilik kararının kaldırılmasını talep etti. Kadın avukatlar Kadirova’nın ölümünün aydınlatılmasını istiyor.

08 Ekim 2019 Salı 09:40
‘Şüpheleri’ sıralayan İHD’den Nadira Kadirova için çağrı

Gazete Emekİnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Kadın Komisyonu, AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde çalışan Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kadirova soruşturmasının Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi’ne aykırı yürütüldüğüne dikkat çeken İHD, gizlilik kararının kaldırılarak, dosyaya erişimin sağlanmasını talep etti.

Kadirova’nın ölümünün AKP’li Ünal’a ait silahla gerçekleştirildiğine dikkat çeken İHD, bu nedenle her hâlükârda Ünal’ın soruşturma dosyasında şüpheli olarak gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ünal’ın eski bir NATO askeri ve şimdi de milletvekili olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, son derece özenle gizlenmesi gereken silahın çalışan bir yardımcının elde edilebilmesinin “oldukça şüpheli bir durum” olduğu kaydedildi.

İHD açıklamasında Kadirova’nın ölümü ve sonrasında şüphe uyandıran diğer durumlara da şu sözlerle dikkat çekildi:

“Nadira’nın ailesi ve özellikle milletvekili tarafından tacize uğradığını söyleyen arkadaşının ifadeleri, özgür bir şekilde alınmamıştır. Edinilen bilgilere göre, Nadira’nın cenazesi uçağa bindirilene kadar polis yetkilileri ailenin yanından ayrılmamış, telefonla konuşmalarına da izin verilmemiştir.

“Nadira’nın cenazesi üzerinde, otopsi işlemi Adli Tıp tarafından gerçekleştirilmiş ve cenaze aceleyle yurtdışına gönderilmiştir.”

Dosyaya erişimin engellendiğinin yinelendiği açıklamada, “Soruşturmanın bağımsız ve tarafsız yapıldığı yönünde büyük endişeler taşımaktayız” denilirken, Kadirova’nın intihar ya da cinayetinin sonuna kadar takipçisi olunacağı açıklandı.

Kaynak: Gazete Karınca

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol