Tahliye olan Eren Erdem'den Demirtaş açıklaması

Önceki gün tahliye edilen CHP PM Üyesi Eren Erdem, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

01 Kasım 2019 Cuma 12:50
Tahliye olan Eren Erdem'den Demirtaş açıklaması

Gazete Emek Erdem "Ne bugün korktum ne yarın korkacağım. Cezaevine bir CHP'li olarak girdim ve CHP'li olarak çıktım." diye konuştu. Erdem, HDP'nin Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aynı nedenlerle cezaevinde olduğunu söyledi.

Erdem'in konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

-Türkiye’de yargılamalara hukuki yaklaşımlar sergilemek artık mümkün değil. Biz artık dua etmek zorunda kaldık. Cezaevinde hiç yanlız hissetmedim. Tahliye olurken hala elimde kitap vardı. Teşekkürün büyüğünü aileme ve avukatlarıma yapmak istiyorum. Herkese içtenlikle teşekkür ediyorum.

-Ben genel başkanları Zincirbozan’da hapsedilmiş bir siyasi hareketin mensubuyum. Ne bugün korktum ne yarın korkacağım. Cezaevine bir CHP’li olarak girdim ve CHP’li olarak çıktım.

-Selahattin Demirtaş da aynı nedenlerle cezaevinde. Osman Kavala ile yan koğuşlardaydık. Birbirimizi bir cam ardından görürdük ve sohbet ederdik bağırarak. 

-Hayatımda hiç silah tutmadım ama çok iyi kalem tutarım. Terörden yargılandım. Hala bunun ağırlığını omzumda taşırım. 

Eren Erdem'in avukatı Onur Cingil ise şöyle konuştu:

"489 gün sonra geç de olsa bir tahliye geldiyse, kamuoyunun bu konuyu sahiplenmesinden dolayı. Erdem'in hiç tutuklanmaması gerekiyordu."

"DAYANIŞMA İÇİNDE OLDUK "

Toplantıda konuşan Eren Erdem ise şunları söyledi:

"Çok sayıda insan cezaevlerinde haksız ve hukuksuz bir biçimde. Her şekilde de dayanışma içinde olduk. İsim de zikretmek isterim. Bu süreçte mağdur olmuş herkes için. Selahattin Demirtaş aynı nedenlerle içeride. Osman Kavala ile yanyana koğuştaydık. Birbirimizi camlardan görürdük.Hayatımda hiç silah tutmadım, çok iyi kalem tutarım. Terörden yargılandım bunun ağırlığını omuzlarımda taşıyorum.

Yargı süreci devam etmektedir. Beraat edeceğime eminim. Yargıtay da hala vicdan sahibi hakimlerin olduğunu zor çıkan kararlardan gözlemledik. Mücadeleyi büyüteceğimizden eminim. Son cümle olarak şunu söyleyeyim. Düşmanlarımıza benzediğimizde kaybederiz. Beni hep 28 şubatta kendilerine zulmedenleri adeta örnek alıp onlara benzemiş bir güruh rehin aldı. Onlar kendilerine zulmedenlere benzediler hatta fotokopisine dönüştüler. Biz bize zulmedenlere dönüşmeyeceğiz. İntikam çukuruna düşmeyeceğiz. Sokak sokak dolaşmaya halkımızla buluşmaya devam edeceğiz. Bizim yapacağımız şey budur mücadelemiz budur. Tekrar mücadele edeceğimiz bütün arkadaşlara teşekkür ederim. "

Kaynak: Cumhuriyet

Son Güncelleme: 01.11.2019 13:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol