Trump'tan IŞİD lideri Bağdadi'nin ölümüne ilişkin açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD Lideri Ebubekir el Bağdadi'nin öldürüldüğünü duyurdu.

Trump'tan IŞİD lideri Bağdadi'nin ölümüne ilişkin açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD Lideri Ebubekir el Bağdadi'nin öldürüldüğünü duyurdu.

27 Ekim 2019 Pazar 16:46
Trump'tan IŞİD lideri Bağdadi'nin ölümüne ilişkin açıklama

Gazete EmekABD Başkanı Donald Trump, IŞİD Lideri Ebubekir el Bağdadi'nin öldürüldüğünü duyurdu.

Kuzey Suriye'de düzenlenen operasyona ilişkin konuşan ABD Başkanı Donald Trump Bağdadi'nin öldüğünü resmi olarak açıkladı. Yapılan DNA sonuçlarının pozitif olduğunu vurgulayan Donal Trump, operasyonun yaklaşık 2 saat sürdüğünü ifade etti. 

Trump, Ebubekir Bağdadi'nin kendisiyle birlikte üç çocuğunun da öldüğünü duyurdu.

Ebubekir Bağdadi'nin operasyon sırasında intihar yeleğini patlattığını ifade eden Trump, "Bu teröristler adaletten kaçamayacaklar ve onların peşinden gitmeye devam edeceğiz" dedi.

Operasyon için Suriye Kürtlerine yardımlarından dolayı teşekkür eden Trump, "Bir çok kişiye acı yaşattıran bu kişi artık kimseye zarar veremeyecek" dedi.

Bir soru üzerine Trump, operasyonu birfilm gibi izlediğini açıkladı. Trump " Bir saaten uzun süren uçuşun çok tehlikeli olduğunu ve bu yüzden bilgi paylaşılmadığını" ifade etti.

Trump'ın açıklamaları şöyle:

Kürtler bize istihbarat sağladı. Türkiye oraya gideceğimizi biliyordu, zira Türkiye topraklarının bir kısmı üzerinden uçtuk. Alçak bir şekilde uçmak zorunda kalındı. Oraya gitmek ve oradan çıkmak çok tehlikeliydi. 

Operasyon iki hafta önce başladı. Çok iyi insanlarla birlikte çalıştık. Başdadi çok hızlı bir şekilde yer değiştiriyor, üzerinde çok fazla para var. O yüzden hıslı olmamız gerekiyor. Operasyon sonunda bazı ölümler oldu. Ancak biz hiçbir can kaybı yaşamadık. Yalnızca bir köpeğimiz yaralandı.

Ruslara operasyonu haber verdik, ancak görevin ne olduğunu bilmiyorlardı. 

Bilginin yayılmaması için, bir sızma olmaması için, bu operasyon bilgisini çok az sayıda insan ile paylaştık.

Bu operasyonun Suriye'den geri çekilmeyle bir ilgisi yok. Bu kişiye dair bir süredir takibimiz sürüyordu. Askerlerimizi Türkiye ve Suriye arasında tutmak istemiyoruz. Anak bazı çıkarlarımızı korumak istiyoruz. IŞİD'e karşı orada bulunuyoruz. 

Son Güncelleme: 27.10.2019 17:07
Anahtar Kelimeler:
ABDDonald TrumpSon Dakika
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol