Tutuklular için koronavirüs affı geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyeleri ve AKP yöneticileriyle yaptığı toplantıda koronavirüs salgını nedeniyle hızla bir infaz sistemi değişikliğinin TBMM gündemine getirilmesini istedi. Gül, konuyla ilgili olarak dün de AKP grup yöneticileriyle bir araya gelerek değerlendirmelerini sürdürdü.

20 Mart 2020 Cuma 12:37
Tutuklular için koronavirüs affı geliyor

Gazete Emek- Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, Erdoğan, daha önceki toplantılarda "terör, örgüt, uyuşturucu, cinsel istismar ve mükerrer işlenen suçlarda" mevcut mevzuattaki dörtte üçlük infaz oranının indirilmesine karşı çıkmış, diğer suçlarda oranın üçte ikiden yarı yarıya düşürülebileceğini belirtmiş, teklifin bu yönde hazırlanmasına karar verilmişti. Ancak bu içerikteki infaz düzenlemesiyle tahliye olacak hükümlü sayısının azlığı nedeniyle teklif beklemeye alınmıştı.

KAPSAMIN GENİŞLETİLMESİ İSTENDİ

Erdoğan ile yapılan son toplantılarda infaz indiriminden yararlandırılacaklarla ilgili olarak kapsamın genişletilmesi yönünde eğilim ortaya çıktı. Partide, istisna suçlarda bazıları hariç infaz oranlarında indirime gidilebileceği, dörtte üç yerine üçte iki oranında cezaların infazının sağlanabileceği kaydediliyor. Ancak kapsam genişletilirken hangi suçların istisna tutulacağı ile ilgili değerlendirmeler sürüyor. Bazı parti yöneticileri, “Henüz nihai bir karar yok. Üzerinde tartışılan 1-2 husus var, onlara da netlik kazandırılınca teklif verilebilir” görüşünü dile getirdi. Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerindeki doluluğu azaltmak için 100 bine yakın bir tahliyeyi getirecek infaz indirimi üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Getirilecek yasa önerisinde, tutuklu olarak yargılananların da serbest olarak yargılanmasına dönük düzenlemelerin de yer alacağı kaydediliyor.

DÜZENLEMEYE SON ŞEKLİ VERİLİYOR

İnfaz düzenlemesiyle ilgili teklifin, bu dönemde Meclis gündemine getirilmesine muhalefetin de tepki göstermeyeceği, engel olmayacağı düşünülüyor. Düzenlemeye önümüzdeki hafta son şeklinin verilmesi ve ardından muhalefete sunulması planlanıyor.  Mevcut sistemle 70 yaş üzerindekilerin 1 yılın altında kalan cezalarının evde infazı mümkün. Bu süre şimdi 2 yıla çıkarılacak. 75 yaş ve üzerindekiler için ise 3 yıl olan süre ise 4 yıla yükseltilecek. Cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyeceğine dair Adli Tıp Kurumu tarafından rapor verilen kişiler 3 yıla kadar olan cezalarını konutta infaz edebilecek.

GECE VE HAFTA SONU İNFAZLARI 

Gece infazı ve hafta sonu infaz usullerine işlerlik kazandırılacak. Mevcut sistemde 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılanların cezalarını hafta sonu ya da gece çekmesine olanak var. Ancak 1 yıllık denetim süresi nedeniyle 6 ay ceza alanlar hiç cezaevine girmediği için bu sistem işletilemiyor. Taslakta 6 aylık süre 1 yıla çıkarılıyor. Taksirle işlenen bir suç kapsamında verilen cezalarda ise bu süre 2 yıl olarak belirlenecek. Bu sürenin altında ceza alanlar talepleri halinde cezalarının infazını hafta sonu ya da geceleri cezaevinde girerek çekebilecek.

HDK: BU AF TÜM TUTUKLULARI KAPSAMALI

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Antalya İl Eşsözcüsü Avukat Ahmet Çevik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın olarak ilan edilen ve binlerce insanın ölümüne yol açan koronavirüs nedeniyle tutukluların büyük risk altında olduğunu belirtti.  Bakanlık tarafından cezaevlerinde vaka olduğuna dair bir açıklama yapılmadığını ancak bu alanların ciddi risk taşıdığını dile getiren Çevik, cezaevlerinde olası salgının boyutunun büyük olacağına işaret etti. "Cezanın infazından beklenen gaye öldürmek değil; yaşatmaktır" diyen Çevik, cezaevlerinin fiziki koşullarının normal bir bireyi bile hasta ettiğini hatırlattı. 

'ÖLÜMLER OLMADAN ADIM ATILSIN'

Çevik, birçok ülkede tutukluların tahliyelerinin gerçekleştirilip, infazlarının durdurulduğunu söyledi. Türkiye'nin de diğer ülkeler gibi tutukluların hayatlarını önemsemesi gerektiğini belirten Çevik, tutukluların hayatlarının devletin güvencesinde olduğunu ve bu güvencenin sağlanması için ölümler olmadan infazı erteleme kararı verilmesi gerektiğini vurguladı. Çevik, infaz ertelemesi olmaması takdirde; ağır hasta, hamile ve çocuklu tutukluların derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti. 

 AKP'nin koronavirüs salgını sonrası gündeme getirdiği infaz affına değinen Çevik, "Bu düzenleme eğer af niteliğinde ise tüm mahpuslara yönelik olmalıdır. Cezaevlerinde yasal düzenleme veya gündemde yer alan kapsamlı af çalışmaları tamamlanıncaya kadar gecikmeksizin salgın hastalık süresince infaza ara verilmesi veya cezanın evde infazı gibi tedbirlere olası yaşamsal kayıpların önlenmesi adına başvurulabilir. Cezaevlerinde ölümler olmadan devletin adım atması gerekir" diye belirtti.

‘TOPLUMSAL MÜCADELE ŞİFADIR’

Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) ihraç edilerek, haklarında açılan soruşturma ve davalarında beraat ile takipsiz kararı alan sağlık emekçilerinin ivedilikle mesleğe çağrılmalarını gerektiğini aktaran Çevik, "Korona salgınına yönelik açıklanan alınan önlem paketinde  sivil toplum örgütlerine yönelik bir destek veya sivil toplumu ayakta tutacak tedbir de yoktur. Dediğimiz gibi bu salgına karşı toplumsal uzlaşı, barış ve mücadele şifadır" ded

SAĞLIK BAKANLIĞINA BU YIL ÇALIŞANLAR KURAYLA ALINACAK

Sağlık Bakanlığı'na bu yıl için alınacak çalışanların kurayla belirlenmesine karar verildi.

Sağlık Bakanlığı'na bu yıl içerisinde alınacak işçilerin sınava tabi tutulmaksızın kura ile belirlenebilmesine ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Erdoğan'ın imzaladığı yeni yönetmeliğe göre, 2020 yılı içinde Sağlık Bakanlığı'nda istihdam edilmek üzere temizlik hizmetleri, güvenlik ve koruma hizmetleri ile bakım ve onarım hizmetleri için alınacak işçiler, sınava tabi tutulmaksızın doğrudan noter kurasıyla belirlenebilecek. 

Bu durumda, öncelikliler de dahil olmak üzere talep şartlarına uygun tüm başvuru sahipleri arasından açık iş sayısı kadar asıl ve asıl sayı kadar da yedek aday doğrudan kurayla seçilecek.

Sağlık Bakanlığı'nda yapılacak değerlendirme neticesinde, asıl adaylardan gerekli şartları taşımayanların yerine sırası ile aranan şartları haiz yedek adaylar işe alınacak.

Son Güncelleme: 20.03.2020 12:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol