Van'da kar altında kalan iki kişinin kimliği belli oldu: Rojava'nın Kobani kentinden

Van Çaldıran'da kar altından çıkarılan 7 mültecinin kimlik tespiti yapıldı. Mültecilerin Rojava'nın Kobani kentinden olduğu belirlendi.

25 Mart 2020 Çarşamba 19:01
Van'da kar altında kalan iki kişinin kimliği belli oldu: Rojava'nın Kobani kentinden

Gazete Emek- Geçtiğimiz günlerde Van’ın Çaldıran ilçesi, İran sınırında jandarma ve AFAD ekipleri tarafından bulunan ve kar altından çıkarılan 7 mülteciden ikisinin kimlik tespiti yapıldı. Aileler tarafından teşhis edilen her iki mültecinin Rojava'nın Kobani kentinden olduğu belirlendi. Teşhis için gelen Kobaneli bir babanın ise çocuğunun cenazesini bulamadığı ifade edildi.

7 MÜLTECİDEN 2'Sİ KOBANİLİ

Morgda bekletilen cenazelerden ikisinin kimliği belirlendi. Evrensel’e konuşan Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu Başkanı Avukat Mahmut Kaçan, “Sınırda bulunan ve morgda bekletilen 7 mülteciden ikisi Kobanili. Biri 1986 Kobane doğumlu Abdo Ahmad Abdurrahman. Diğeri de 1988 doğumlu Eli Hindrin İbish. Tipi sırasında aynı grupta kaybolduğu ifade edilen Kobaneli Azad Fethi Hamza’nın (26) babası da gelmişti teşhise. Fakat Azad’ın cenazesi bulunamadı” dedi.

15 GÜN İÇİNDE AİLELERİ BULUNMAZSA KİMSESİZLER MEZARINA DEFNEDİLECEKLER

Kimliği tespit edilenler ailelerine teslim edilirken, morgda bekletilen mültecilerin ailelerine ulaşma çabası devam ediyor. Kobanili ailelerin Türkiye’de yaşadığını ifade eden Avukat Kaçan, “Ailelerin verdiği bilgiye göre çocukları 100 kişilik bir grubun içinde sınıra geliyor. Kar ve tipiden dolayı gruptan kopuyorlar. Mayıs ayında karlar erimeye başlayınca daha çok ceset çıkmasından endişe ediyoruz” diye konuştu. Kaçan, morgda bekletilen cenazelerin 15 günlük süre bitiminde, yakınlarının da bulunamaması durumunda, Van kimsesizler mezarlığına defnedileceğini belirtti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol