‘Zehir listesi’ni yazan Bülent Şık hakim karşısında

Sağlık Bakanlığı’nca sonuçları kamuoyuna açıklanmayan araştırmayı halka duyurduğu için hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan bilim insanı Bülent Şık hakim karşısına çıkıyor.

‘Zehir listesi’ni yazan Bülent Şık hakim karşısında

Sağlık Bakanlığı’nca sonuçları kamuoyuna açıklanmayan araştırmayı halka duyurduğu için hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan bilim insanı Bülent Şık hakim karşısına çıkıyor.

07 Şubat 2019 Perşembe 13:45
‘Zehir listesi’ni yazan Bülent Şık hakim karşısında

Gazete EmekSağlık Bakanlığı’nca sonuçları kamuoyuna açıklanmayan araştırmayı halka duyurduğu için hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan bilim insanı Bülent Şık hakim karşısına çıkıyor.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık hakkında, Cumhuriyet gazetesi için kaleme aldığı “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!” başlıklı yazı dizisi nedeniyle dava açılmıştı.

5 yıldan 12 yıla kadar hapsi istenen Şık’ın yargılandığı davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

Duruşma öncesi

Saat 13.30’da başlayacak duruşma öncesi ise adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yapılan ortak açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ahmet Şık, Oya Ersoy, Murat Çepni, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Sibel Özdemir, Ali Şeker ile Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Ekoloji Birliği, İstanbul Kent Savunması, Politeknik, İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Merkezi, Kuzey Ormanları Savunması, Barış Akademisyenleri ve çok sayıda kişi katıldı.

“Bülent Şık’ın yanındayız”

Çocuklar Zehirlenmesin İnisiyatifi tarafından düzenlenen basın açıklamasını akademisyen Aslı Odman okudu.

“Bugün burada Bülent Şık’ın davasını takip etmeye, bilgisini yaşam için, toplum ve ekosistem esenliği için kullandığından cezalandırılmaya çalışan bir bilim insanı ile mühendis ile halk sağlıkçısı ile dayanışmaya geldik.

“Kendini ekosisteme ve topluma karşı sorumlu hisseden ve kamusal araştırma kaynaklarından uzaklaştırılmış bir bilim insanı olarak Bülent Şık araştırmanın elindeki bulgularını önce Bianet’teki Mutfaktaki Kimyacı köşesinde, daha sonra Nisan 2018’de Cumhuriyet’te yazı dizisi olarak yayınladı. Bunun üzerine pek çok soru önergesi verildi. Bilgi edinme hakkı kullanılarak kurum ve kişiler Sağlık Bakanlığı’na başvurdular. Bakanlığın cevabı ise işte bu dava oldu.”

Halk sağlığı bilgisini paylaşmanın bir suç olmadığını, görev olduğunu vurgulayan Odman sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hamaset ile vatanseverlik söylemlerinin havada uçuştuğu, bu davanın iddianamesini bile terörle mücadele savcılığının yazdığını görüyoruz. Vatanı sevmek ne demektir, silahlarla gençleri sınıra yollamak mı, tüm Türkiye’ye sevk edilen gündelik gıdalar ve suyun tehlikeleri hakkında toplumu uyarmak mı? Bizim cevabımız açık. Bülent Şık’ın yanındayız.”

Açıklamanın ardından konuşan Bülent Şık, kendisini yalnız bırakmayanlara teşekkür ederek “Biz aslında daha demokratik bir ülkede yaşıyor olsaydık bu araştırma sonuçlarını ortaya koyduğumuzda, insan sağlığına zarar veren meseleyi nasıl çözeceğimizi düşünürdük” dedi.

‘Zehir listesi’

Bülent Şık’ın yazı dizisinde Sağlık Bakanlığı’nın, 2011-2016 yılları arasında kanserden ölümlerin dünya ortalamasının üstünde olduğu Antalya, Ergene ve Dilovası’nda yaptığı geniş çaplı bir araştırma yer almıştı.

Şık’a göre Sağlık Bakanlığı’nın kamuoyuna açıklamadığı araştırmada, insan sağlığını tehdit eden pestisitin taze fasulye, biber, hıyar, marul, maydanoz, çilek, erik ve elmada maksimum kalıntı limitlerini çok aştığı ortaya konulmuştu.

Kaynak: Gazete Karınca

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol