Kadınlar, Diyarbakır Adliyesi önünde eşi tarafından öldürülen Müzeyyen Boylu davasına ilişkin açıklama yaptı

Diyarbakır’da Mayıs ayında kocası tarafından çocuklarının önünde vurularak öldürülen avukat Müzeyyen Boylu cinayetiyle ilgili davanın görülmesine bugün başlandı.

09 Eylül 2019 Pazartesi 14:12
Kadınlar, Diyarbakır Adliyesi önünde eşi tarafından öldürülen Müzeyyen Boylu davasına ilişkin açıklama yaptı

Gazete Emek- Davada, Boylu’nun ayrıldığı eşi Mesut Issı şüpheli sıfatıyla yargılanıyor. Hazırlanan iddianamede, Issı hakkında "eşi kasten öldürmek, tasarlayarak öldürme, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma" suçundan ise 3 yıl hapis cezası isteniyor.

Diyarbakır 7.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşması, yüksek katılım nedeniyle Adliye Binası’nın en büyük salonunda görüldü.

Türkiye Barolar Birliği ile Kırklareli, İstanbul, Adana, Konya, Sinop, Şırnak, Bingöl, Muş, Gaziantep, Batman, Edirne, Afyon, Van, Kars, Bursa, Mardin, Antalya, Aydın ve Ardahan Baroları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, KARosa Kadın Derneği, Özgürlük için Hukukçular Derneği ve İnsan Hakları Derneği, davaya katılma talebinde bulundu.

Mahkemeden söz alan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, kadın cinayetlerinin politik olduğunu belirtti.

Aydın, “Müzeyyen Boylu defalarca koruma için başvurmuş, avukat olmasına rağmen hakkını, hukukunu bilmesine rağmen kendini koruyamamış, çünkü arkasında onu koruyacak bir devlet yok. Bu yüzden kadınlar cinayete kurban gidiyor” dedi.

Müdahillik talepleri oybirliğiyle reddedilirken, mahkeme heyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ile maktulün annesi Türkan Boylu’nun davaya katılımını ise kabul etti.

Müdahillik taleplerinin değerlendirilmesinin ardından duruşma, sanığın kimlik tespitiyle başlandı.

Sanık psikolojisi düzenlene kadar ifade vermek istemedi

Issı, olay gününden bu yana psikolojik sorunlar yaşadığını ve aldığı ilaçların yetersiz kaldığını söyledi. Issı, psikolojik durumu düzelene kadar davada ifade vermek istemediğini de belirtti.

Avukatı ise müvekkilinin çok ağır bir şok yaşadığını belirterek, soruşturmanın hakkaniyetli yürütülmediğini ve götürdükleri hiçbir delilin savcılık tarafından dikkate alınmadığını öne sürdü.

Duruşmada olay günüyle ilgili üç tanık dinlendi.

Müzeyyen Boylu’nun annesi Türkan Boylu, sanıktan şikayetçi olduğunu belirterek, “Beni evlatsız, çocukları annesini bıraktı. En ağır cezayı istiyorum” dedi.

Daha sonra Türkan Boylu’nun vekili olarak beyanda bulunan Avukat Aslı Pasinli, duruşma salonuna getirdiği tablo ile cinayete giden süreci adım adım anlattı ve cinayetin tasarlanarak, planlı bir şekilde gerçekleştirildiğini savundu.

Pasinli, Boylu’nun her aşamada adli makamlara başvurmasına rağmen sonuç alamadığını aktardı.

Pasinli, Issı’nın, boşanma sürecinde eşine gönderdiği mesajlarda “Daha çocuklarla mezarını sulamaya geleceğiz” gibi tehditlerin bulunduğunu da aktardı.

İlk duruşmanın sonunda, sanık Issı'nın tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşmanın 4 Kasım'da yapılmasına karar verildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol