VİDEO- Diyarbakırlı emekçi kadınlar: Erkeklerin bekçiliğine ihtiyacımız yok

Diyarbakır'da 3 emekçi kadın üniversite bitirdikten sonra atanamayınca güçlerini birleştirdi ve yeni nesil lokmacı dükkanı açtı.

30 Nisan 2019 Salı 19:47
VİDEO- Diyarbakırlı emekçi kadınlar: Erkeklerin bekçiliğine ihtiyacımız yok

HABER: BEKİR GÜNEŞ

Gazete Emek- Diyarbakır'da 3 emekçi kadın üniversite bitirdikten sonra atanamayınca güçlerini birleştirdi ve yeni nesil lokmacı dükkanı açtı. Diyarbakır Sanat Sokağı'nda lokmacı açan kadınlar erkekler tarafından da zaman zaman geç saatlere kadar kalınmamaları yönünde rahatsız edildiklerini belirtti. Kadın olarak erkeklerin bekçiliğine ihtiyaç duymadıklarını belirten kadınlar toplumdaki özelikle çalışan kadınlara yönelik algının yıkılması gerektiğini vurguladı. 

Ziraat Fakültesi'ni bitirdikten sonra atanamayan Hatice Acar ve Çocuk gelişim mezunu Pelda Çiçek Diyarbakır Sanat Sokağı'nda açtıkları lokmacı ile yaşamın zorluklarına karşı direniyor. 


Çiçek, İzmir'de çok meşhur olan lokmayı yeni nesil olarak Diyarbakır'lılara sunduklarını söylüyor. Yeni nesil lokmanın içinde şerbetin olmadığını belirten Çiçek, "Şerbet yok, çikolata ve vanilya kreması enjekte ediyoruz içine üst kısmına da Belçika çikolatalarımız var. Birçok çeşit ile donatıyoruz. İsteğe göre meyveli de yapıyoruz. Yeni nesil bir tatlı ve şuan çok trend." dedi. Neden geleneksel lokmadan vazgeçildiğini sorduğumuzda ise artık yeni nesilin farklı bir damak tadı talep ettiğini ifade eden Çiçek, "Geleneksel lokma biraz daha orta ve yaşlı kesime hitap ediyor ama yeni nesil trend lokma daha çok gençlere hitap ediyor." dedi. 

3 Emekçi kadın olarak girdikleri bu işte başarılı olmak istediklerini belirten Çiçek kadınların başarılı olamayacağına yönelik algıyı da yerle bir etmek istediklerini vurguladı. 

Hatice Acar ise ülkede yaşanan ekonomik kriz ve lokmanın Diyarbakır'da yeni bir tat olması nedeniyle ciddi endişeler taşıdıklarını ancak ilk etapta bu endilerinden bazılarının gittiğini söyledi. lokmacı olmaya nasıl karar verdiklerini de şu şekilde anlatıyor:

Çocuklarla birgün lokma yemeye gittik. Çok beğendik işleyişini gördük neden biz de yapmayalım diye düşündük. Endişelerimiz vardı çünkü bu yeni bir tat tutmayabileceğini düşünüyorduk. Bunun yanısıra ülke yeni bir seçimden çıktı ve ciddi bir ekonomik kriz var.  Diyarbakır'da biliyorsunuz hep şerbetli tatlılar meşhurdur. Kadayıfır, künefedir baklavadır. Bunun tutmayabileceğeni de düşündük çünkü çikolatayı tatlı ile çok bağdaştıramıyoruz. Daha çok gençlere ve öğrencilere diye başladık ama bütün kesimler tarafından sevildiğini düşünüyorum. İnsanların bu son süreçle birlikte 12 liralık bir tatlıyı bile lüks gördüklerine şahit olduk. İnsanlar daha çok 5 liralık tavuk dönerleri tercih ediyor tatlı bazen çok lüks gelebiliyor. 

Acar, toplumda işletmeci kadınlara yönelik bakış açısının hiç değişmediğine dikkat çekerek, "Toplumda özelikle kadınlara ve işletmeci kadınlara yönelik algı değişmiyor. Bizim dükkanın önünden geçtiklerinde kadın olduğumuz için burun kıvırabiliyorlar. Ya da bu saate kalmanız doğru değil kadın olarak diye komşularımız tarafından uyarılıyoruz. Sürekli olarak sanki bizim bekçimiz olmaları gerekiyormuş gibi hissetiriyorlar. Ama biz gece bire kadar da burada kalıyoruz, eşyalarımızı toparlarıyoruz, dükkanımızı temizliyoruz. Ondan sonra dükkandan çıkıyoruz. Ben anneyim 2 tane çocuğum var. Evde de çalışıyorum burda da çalışıyorum. Her yere yetişmeye çalışıyoruz. Şuan kadın olarak çalıştığımız için hiçbir eksiklik hissetmiyoruz. Özelikle kadınlar ise buraya geldiklerinde kadın girişimciler olarak mutlu oluyorlar ve oturup hikayemizi dinliyorlar. Bu bizi çok mutlu ediyor. Ben bütün kadınlara sesleniyorum ellerinde olan her imkanı değerlendirsinler."

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

Emekçi kadınların Diyarbakır Sanat Sokağı'nda açtığı lokmacının müşterileri de oldukça memnun olduklarını ve kadın girişimcilere de örnek olduğunu söyledi.  

Son Güncelleme: 30.04.2019 19:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol