Küçük İskender: Ben öldüğümde dansa gitsinler

 Gerçek adı Derman İskender Över olan şair Küçük İskender, geçen yılın haziran ayından bu yana kanser tedavisi görüyordu.

Küçük İskender: Ben öldüğümde dansa gitsinler

 Gerçek adı Derman İskender Över olan şair Küçük İskender, geçen yılın haziran ayından bu yana kanser tedavisi görüyordu.

03 Temmuz 2019 Çarşamba 09:17
Küçük İskender: Ben öldüğümde dansa gitsinler

Gazete Emek- Gerçek adı Derman İskender Över olan şair Küçük İskender, geçen yılın haziran ayından bu yana kanser tedavisi görüyordu.

55 yaşındaki şair, Paşabahçe Devlet Hastanesi'nde gece saatlerinde hayatını kaybetti.Küçük İskender en son "İkinci Waliz" adlı kitabı çıkarmıştı. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler veren, "Ağır Roman" filmi ile oyunculuk deneyimini de yaşayan Küçük İskender, Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü, Erdal Öz Edebiyat Ödülü ve Necatigil Şiir Ödülü'nü almıştı.


Küçük İskender dün akşam hayatını kaybetti. Şair şöyle demişti: "Benim öldüğümü duydukları gün mesela dansa gitsinler isterim. Ben öldüm diye eğlenmesinler, böyle bir adam yaşadığı diye eğlensinler."

"Böyle bir adam yaşadı diye eğlenin"

Küçük İskender, şairlere ölümünden sonra ne yapılmasını istedikleri yönünde bir soruya şöyle cevap vermişti:

"Ben öldükten sonra nasıl bir ritüel olur diye düşünürsek, mesela Can Baba'nın mezarına şarap dökmek gibi bir şey de istemem ben.

"Benim arkamdan domuz gibi içsinler de istemem. Kim ne yapmak istiyorsa yapsın o beni ilgilendirmez de, benim istediğim benim öldüğümü duydukları gün mesela dansa gitsinler isterim.

"Yani dansa gitmeyenler dansa gitsin. Bir gün önce dansa gidenler de uzun zamandır çok özledikleri sevgililerini arasınlar. O arayanlar varsa ne bileyim parti versinler o gece, yani çok eğlensinler.

"Ben öldüm diye eğlenmesinler, böyle bir adam yaşadığı diye eğlensinler."

Cenaze yarın 

Küçük İskender için, 4 Temmuz Perşembe günü Ortaköy Büyük Mecidiye Camisi'nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılınacak.

Şairin cenazesi yarın (4 Temmuz Perşembe ) öğle namazını müteakkip Ortaköy camisinden kaldırılacak.

Kaynak: BBC

Son Güncelleme: 03.07.2019 12:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol