Diyarbakırlı Ressam'dan 'hıyarlı' gönderme!

‘Komedyen’ adı verilen duvara batlanmış muz çalışmasının ABD'de bir sanat galerisinde 120 bin dolara alıcı bulmasının ardından Diyarbakır’lı ressam Gökhan Aslan da duvara bantlanmış salatalık görseli kullanarak ‘Dünyanın Kazığı’ adlı çalışmasını paylaştı.

09 Aralık 2019 Pazartesi 15:44
Diyarbakırlı Ressam'dan 'hıyarlı' gönderme!

Gazete Emek- İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın ‘Komedyen’ ismi verilen eseri, Miami’deki Perrotin-Art Basel Galerisi’nde bir duvarda sergileniyordu. Cattelan, bir manavdan alınmış muzların koli bandıyla duvara sabitlenmesiyle ortaya çıkardığı eserinden üç adet ‘üretmişti’. Bunların ikisi geçtiğimiz hafta 120 biner dolar satılmış, birinin fiyatının 150 bin dolara kadar çıktığı açıklanmıştı.

Diyarbakır’lı ressam Gökhan Aslan ise muz yerine salatalık kullanarak ‘Dünyanın kazığı’ adıyla bir çalışma yaptı.

Aslan, çalışmasının altında şu ifadeleri kullandı: “Çürüyoruz, istemsizliğimizle sivri ve saldırgan dilimizle, faşizan zalimliğimizle erimeye başlıyoruz sonra. Düşüncelerimizi itibarsızlaştıran sistemlere karşı sadece yüzümüzü buruşturabiliyoruz. Çürüyenleri mi yoksa çürümemizimi ilginç buluyoruz. Bunu sorguladığımızda hiçliğide yakalamış oluruz belki çürümeye karşı duranlara.”

Çalışması hakkında Ortadoğu News’e konuşan sanatçı Gökhan Aslan, İtalyan sanatçının çalışmasını ilk gördüğünde, "Bizden de bir şeylerin olması gerekiyordu" diye düşündüğünü belirterek şöyle konuştu: “Belki bu hıyar olayı biraz bizden olduğu için gündemleştirmek istedik. Orada ciddi bir fiyatlandırma da var, kaç gündür gündemde 120 bin dolar gibi ciddi bir paradan söz ediliyor. Orada masa üstünde kalan düşüncedir, sanatçının düşüncesidir. Orada muzun yada herhangi bir modelin değeri değildir. Orada düşüncenin ne yönde olduğunu anlatmaya çalışıyor. Orada aynı zamanda ekolojiden de bahsediliyor. Ekolojik sistemin dağınıklığından çürümüşlüğünden bahsediyor. İnsanlar ne kadar dikkate alıyor ne kadar kayda alıyor onu anlatmaya çalışıyor. Etkileşim oradan gerçekleşti biz de böyle bir çalışma yaptık.” 

‘Hıyar çok uzak bir kavram değil’ diyen sanatçı, “Türkiye’nin genelinde bir hıyarlaştırma var. Geçmişte hatırlarsanız Kemal Sunal filmlerine de çok olmuştur. Umarım hayat bulmuştur” dedi.

Kaynak: Ortadoğu News

Son Güncelleme: 09.12.2019 15:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol