'ABD ve Rusya Kürt federasyonu için anlaştı'

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını açıklamasının ardından çekilme aşamalarının nasıl olacağı merak ediliyor.

10 Ocak 2019 Perşembe 22:26
'ABD ve Rusya Kürt federasyonu için anlaştı'

Gazete Emek-ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını açıklamasının ardından çekilme aşamalarının nasıl olacağı merak ediliyor.

Washington’dan yapılan açıklamalarda, Kürtlerin ve bölgenin zarar görmemesi için çekilmenin hemen olmayacağı, aşamalı olacağı belirtiliyor.  

Kürtlerin korunması konusunda ABD’den gelen açıklamalar, YPG ile ABD kuvvetlerinin bulunduğu Minbic’de Rusya’nın arabulucu bir rol üstlenme durumunun ABD ve Rusya arasında Suriye’de yeni bir siyasi çözüm konusunda anlaşmanın yapıldığını gösterdiği belirtiliyor. 

Perde arkasında üçlü tarafından yapılan görüşmede Washington ile Moskova’nın Kürtler için federal bir sistem üzerinde anlaşma yaptığı belirtiliyor.

Bazı siyasi taraflar da ABD ile Rusya’nın Batı Kürdistan’da federal bir sistemin kurulması için çabaladıklarını savunuyor. 

K24’e konuşan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Temsilcisi Hewaz Egid,  Suriye’deki sorunların çözümü askeri operasyonlarda olmadığını savunarak, Suriye’de 5 yıl öncesine göre federasyonun oluşmasının şartlarının daha uygun olduğunu söyledi.

Sorunun çözümü siyasette olduğunu savunan Egid, burada Rusya’nın önemli bir role sahip olduğunu vurguladı. 

Egid, baştan beri Rusya’nın federasyon için sorun çıkarmadığını ifade ederek, “Eğer ABD ve Rusya arasında Suriye’deki krizin son bulması için federasyona uygun adım atmışlarsa ya da eğer atacaklarsa ey uygun çözüm budur.  Suriye'de federasyonun uygulanması 3 faktöre bağlı. Bunlardan birincisi toprak üzerinde bir değişim olacak, ikincisi uluslararası devletlerin anlaşması üzerine olacak, üçüncüsü de Suriye’nin kendi halklarıyla anlaşması olacak” dedi.

K24’e konuşan Suriye Ulusal Koalisyonu üyesi Yaser El Ferhan da, Kürtlerin hak ve statü sahibi olmasına karşı olmadıklarını ifade ederek, federal bir yapının ise Suriye’nin parçalanmasına sebep olacağını söyledi. 

Haber Türk temsilcisinin konuya ilişkin açıklaması

Yaser El Ferhan, Suriye’de devam eden süreçte Kürtlerin yer alması gerektiğini ve Kürtlerin yaşadıkları bölgede siyasi ve kültürel haklara sahip olabileceğini ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)‘nin Rusya Federasyonu ile anlaşarak Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki gibi Suriye‘de bir federasyon kuracağı bilgisi verildi. Açıklamayı Habertürk Washington temsilcisi Serdar Turgut bugün Habertürk TV‘de yaptı.
 
Turgut konuşmasında “Bundan pek bahsetmiyoruz ama Amerika Kuzey Irak’taki gibi Suriye’de Kürtler için bir federasyon istiyor galiba bu konuda Rusya ile de anlaşmışlar” ifadesini kullandı.

Turgut ayrıca Federal Irak’taki Kürdistan Federasyonu’nu kastederek  şu ifadelere yer verdi: “Kuzey Irak’taki otonom Kürt bölgesini örnek gösteriyor. Türkiye’ye başta karşı çıktınız sonra da benimseyip destek bile verdiniz deniliyor. Rusya da bunu desteliyor.”

Kaynak: K24

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol