Afrin için açlık grevi!

Türkiye'nin Afrin'e yönelik hava harekatına ilişkin dünyanın birçok noktasında tepkiler yükseliyor. Rojava bölgesinde ise Afrin için açlık grevine başlandı. 

Afrin için açlık grevi!

Türkiye'nin Afrin'e yönelik hava harekatına ilişkin dünyanın birçok noktasında tepkiler yükseliyor. Rojava bölgesinde ise Afrin için açlık grevine başlandı. 

12 Şubat 2018 Pazartesi 11:30
Afrin için açlık grevi!

Gazete Emek-Türkiye'nin Afrin'e yönelik hava harekatına ilişkin dünyanın birçok noktasında tepkiler yükseliyor. Rojava bölgesinde ise Afrin için açlık grevine başlandı. 

Rojava’nın Kamışlo kentinde bazı sivil toplum kuruluşları, Birleşmiş Milletler’in (BM) Kamışlo’daki Acil Yardım Ofisi önünde bir araya gelerek, uluslararası toplumun Efrin operasyonuna karşı sessizliğini protesto etti.

Kamışlo’da faaliyet yürüten 20’den fazla sivil toplum kuruluşu, Efrin’e destek ve uluslararası toplumun sessizliğini protesto etmek için çadır açarak, açlık grevi başlattı.

Cizre Kantonu İnsan Hakları Derneği Başkanı Evin Cuma, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik operasyonuna ilişkin, “Bu savaş, BM üyesi iki devletin birbirine düşmanlık ettiğinden dolayı hukuksuz bir savaştır” dedi.

Dünyanın Afrin operasyonuna karşı sessizliğini protesto eden Evin Cuma, “Birleşmiş Milletler Genel Konseyi’nin (BMGK) harekete geçmesini istiyoruz. Kuzey Suriye’de birçok göçzede bulunduğu için hava saldırılarının durması ve uçuşa yasak bölge ilan edilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Aktivist Mehran Pire ise, dünyanın sesizliğini protesto etmek için açlık grevine başladıklarını söyledi.

Pire, “Açlık grevi gündüz 12’den gece 12’ye kadar devam ediyor. Sesimizi uluslararası topluma duyurarak Afrin için bir şeyler yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Eylem kapsamında Afrin için imza ve maddi yardım kampanyaları başlatıldı.

Aktivst İvan Ebuzed de, Efrin’in sadece bir Kürt kenti olmadığını, aynı zamanda Suriye’de “barışın sembolü” olduğunu dile getirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 20 Ocak’ta Afrin’e yönelik “Zeytin Dalı Harekatı” adı altında başlattığı operasyon bugün 24. gününe girdi.

Kaynak: Rudaw

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol