Kobani'de büyük dayanışma: Canlı kalkan eylemi başlattılar

Türkiye'nin Fıratın doğusuna yönelik operasyon açıklamaları ve girişimlerinin ardından Kobani'de canlı kalkan eylemi başladı.

Kobani'de büyük dayanışma: Canlı kalkan eylemi başlattılar

Türkiye'nin Fıratın doğusuna yönelik operasyon açıklamaları ve girişimlerinin ardından Kobani'de canlı kalkan eylemi başladı.

30 Aralık 2018 Pazar 13:06
Kobani'de büyük dayanışma: Canlı kalkan eylemi başlattılar

Gazete Emek- Türkiye’nin “Fırat doğusuna dönük operasyon” açıklamalarından sonra Kuzey ve Doğu Suriye halklarının sınır hattında başlattığı canlı kalkan eylemi sürüyor. Kobani’de 19 Aralık’ta başlatılan canlı kalkan eylemine, Arap, Türkmen, Süryani ve Ermeni yurttaşların katılımı her geçen gün artıyor. 

ARAP AŞİRETLERİ SEFERBER

Rakka’nın önde gelen aşiretlerinden Elbu Şeban’ın temsilcisi Mihemed El Ehmed, Arapların yüzünü tehdit edilen bölgeye çevirdiğini belirterek, Suriye’nin halkının bir olduğunu ve hiçbir gücün kendilerini birbirlerinden koparamayacağını kaydetti.

“Tarihte Araplara neler yaşatıldığın unutmadık” diyen Ehmed, şöyle devam etti: “Biz haklıyız, haklı olanlar mutla kazanır. Buna gücümüz de var. Biz gücümüze de halkımıza da inanıyoruz. Bir karış toprağımızı vermeyeceğiz. Kürt ve Araplar el ele vererek bu süreci atlatacak. Suriye tüm halklarındır. Burası bizim ülkemizdir. Topraklarımızı birlikte savunup, özgürleştireceğiz. Tüm halklara açık çağrımdır; işgale karşı bir olun, artık kan dökülmesin.” 

KADINLAR YİNE KARŞI DURACAK

Rakka Kadın Meclisi üyelerinden Sediqa Ebdi, Girê Spî ve Kobani’de yapılan eylemlere katıldıklarını söyleyerek, sessiz kalmayacaklarını kaydetti. “Osmanlıcılık fikrine hayır” dediklerini ifade eden Ebdi, Suriye’nin bölünmesine karşı olduklarını vurgulayarak, “Hepimiz bir ağızdan haykırıyoruz; Suriye birdir parçalanamaz. Suriye halkı da birdir. Topraklarımızın işgal edilmesine izin vermeyeceğiz. Nasıl ki kadın mücadelesiyle Kobanê ve Rakka’da zafer elde ettiysek, bu iradeyle saldırılara karşı da duracağız, Erdoğan’ın tehditlerini boşa çıkaracağız” ifadelerini kullandı. 

‘KÜRT HALKININ YANINDAYIZ’

Bir diğer Rakkalı Reşit Mehmud da, Türkiye’nin yaklaşımının Arap coğrafyasında kabul edilmediğinin altını çizdi. Tüm kesimlerde büyük bir öfkenin olduğunu kaydeden Mehmud, Arap halkının Kürt halkının yanında olacağını vurguladı. Mehmud, kendilerine dönük saldırılara karşı birlikte mücadele edeceklerini belirtti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı / Nazım Daştan

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Gezgin 2018-12-30 17:05:05

Kürt ve arap halk8 ERDOĞAN rejime birlikte karşı koyacağız. Kobani faşistlere mezar olcaktir.