Minbiç'te son durum nedir?

Suriye ordusu ve ÖSO birliklerinin yakın bölgelerde her an harekete hazır halde beklediği Halep’in kuzeyindeki Minbic kenti güne sakin başladı.

Minbiç'te son durum nedir?

Suriye ordusu ve ÖSO birliklerinin yakın bölgelerde her an harekete hazır halde beklediği Halep’in kuzeyindeki Minbic kenti güne sakin başladı.

30 Aralık 2018 Pazar 13:20
Minbiç'te son durum nedir?

Gazete EmekSuriye ordusu ve ÖSO birliklerinin yakın bölgelerde her an harekete hazır halde beklediği Halep’in kuzeyindeki Minbiç kenti güne sakin başladı.

Minbic’de bulunan Rûdaw muhabiri Viviyan Fetah, “Masa başında ittifak halinde olan Türkiye ve Rusya’nın, Menbic’de hakimiyeti sağlamak için şuan çekişme içerisinde oldukları görünüyor. Her iki taraf da kentin kontrolünün destekledikleri tarafın denetimine geçmesini istiyor” dedi.

Minbic’in 15 kilometre kuzeyinde bulunan Sacor tampon bölgesinde de Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin bölgeye güç yığmaya devam ediyor. Kentin 12 kilometre batısındaki Arima kasabasında yerleşen Rusya destekli Suriye hükümet güçleri de adım adım kente doğru yaklaşıyor.

Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG), Şam yönetimini Türkiye’nin operasyonlarına karşı Minbic’i koruma çağrısından sonra Suriye ordusu kent merkezine girerek bayrak diktiklerini açıklamıştı.

Rûdaw muhabiri an itibariyle kentin Menbic Askeri Meclisi ile ABD ve Fransa öncülüğündeki koalisyon güçlerinin denetiminde olduğu söyledi. Muhabirimiz, “Şuan buradaki güçler de taraflar arasında gerçekleşen görüşmelerin seyrini takib ediyor” dedi.


“Koalisyon çekilecek”

Harita üzerinden bir değişimin gerçekleşmediğini belirten muhabirimiz, “Planlara göre Menbic Askeri Meclisi ile koalisyon güçlerinin adım adım kentten ayrılması ve devlet kurumlarının Suriye hükümetine devredilmesi bekleniyor. Bu planın ertelenmesi Yeni Yıl tatili nedeniyle olmuş olmabilir. Herkes yeni yılı bekliyor” diye konuştu.


Minbic halkı şuana kadar kenti terketmiş değil. Rûdaw muhabiri, Menbic’de yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığını nüfusun yarısının diğer bölgelerden gelen göçzedelerden oluştığunu ve halkın, “Buradan gidersek Fırat’ın diğer yakasında da savaş bizi bulur” endişesi içerisinde olduğunu vurguladı.


Karşılıklı dalaşma

 
Sacur tampon hattında ÖSO ile Menbic Askeri Meclisi güçleri arasında dün geceden beri gerginlik yaşanıyor. Rûdaw muhabiri güçlerin birbirlerine karşı durduklarını karşılıklı silah kullanıldığını ancak ateşin hedefe değil havaya yapıldığını aktardı.

Muhabirimiz, koalisyona bağlı helikopterlerin kentin üzerinde gezdiğini, Menbic Askeri Meclisi ile koalisyon güçlerinin de kent dışında devriye gezdiğini söyledi.

Kaynak: Rudaw

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Gezgin 2018-12-30 15:02:34

InşAllah KÜRT halkı bu savaşın üzerindende gelir.