Rojava yönetiminden Erdoğan'ın operasyon açıklamasına sert cevap

Rojava Özerk Yönetimi, Türkiye’nin bölgeye yönelik olası bir operasyonunun bölgede “felakete” yol açacağı uyarısında bulunarak bu durumda “meşru savunma haklarını” kullanacağını açıkladı.

06 Ekim 2019 Pazar 10:37
Rojava yönetiminden Erdoğan'ın operasyon açıklamasına sert cevap

Gazete Emek- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rojava’ya yönelik operasyon hakkında, “Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık. gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma ihtimali belki bugün belki yarın denecek kadar yakındır” şeklindeki açıklamalarının ardından sınır bölgesindeki askeri hareketlilik arttı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi de bu açıklamaya karşı yazılı açıklama yaptı.

“Komşu ülkelerin güvenliğine dönük hiçbir tehlike oluşturmuyoruz. Aksine her daim komşularımız ile iyi ilişki ve diyaloglar geliştirme taraftarı olduk” denilen açıklamada şu sözlere yer verildi:

“DAİŞ ile mücadelede temel rol oynadık ve büyük fedakarlıklar verdik. Uluslararası Koalisyon ile yürüttüğümüz mücadelede DAİŞ’i yendik ve Suriye topraklarının yarısını terörden temizledik. Dünya halkları ve insanlık adına en barbar terör grubuna karşı direndik ve bu terör grubunu askeri ve coğrafik alanda yenilgiye uğrattık. Ancak bu terör grubu, yıllarca işgali altında tuttuğu bölgelerde yarattığı DAİŞ zihniyet ve ideolojisi ile hücre yapılanmalarıyla halen varlığını sürdürmektedir.

Bunun yanı sıra binlerce DAİŞ üyesi ve aileleri Özerk Yönetim’e bağlı kamp ve cezaevlerinde tutulmaya devam ediliyor. DAİŞ’in hücre yapılanmalarına karşı mücadelemiz ve bölgenin güvenliğini sağlamaya dönük çabalarımız devam etmektedir.”

Türkiye’nin tehditleri tehlikelidir”

“Türkiye’nin tehditleri tehlikelidir. Bu tehditler özellikle DAİŞ’ten özgürleştirilen ve halkların bir arada yaşamaya başladığı alanlar için büyük tehlike yaratmaktadır” denilen açıklamada, ABD ile oluşturulan güvenlik mekanizmasının tüm aşamalarının eksiksiz yerine getirildiği, buna rağmen Türkiye’nin bölgeye dönük operasyon tehditlerini devam ettirdiği belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye’den bölgeye yapılacak her saldırı bölgenin huzur ve güvenliğini bozacak, teröre de hizmet edecektir. DAİŞ’in bölgede yeniden nefes almasını sağlayacak ve Suriye topraklarını daha fazla işgal etmek için yeniden dirilmesine sebep olacaktır. Tutuklu bulunan DAİŞ çetelerinin kaçmalarına fırsat yaratılacak ve çetelerin dünya için yeniden tehlike olmasına neden olacaktır. Suriye’deki krizi derinleştirecek, milyonlarca insanın bölgeden göç etmesine sebep olacaktır. Bütün bunlar beraberinde felaketler doğuracak” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası kamuoyuna ve Birleşmiş Milletler’e, Türkiye’ye baskı uygulaması çağrısında bulunulan açıklamada, “Erdoğan, gücünü bizim dışında kaldığımız anayasa komitesinden alıyor. Avrupa Birliği ve uluslararası koalisyon ülkelerini de Türkiye’nin tehlike oluşturacak saldırıları karşısında tutum almaya davet ediyoruz” denildi.

“Her türlü çözüm diyaloğu için hazırız” denilen açıklamanın sonunda şu ifadelere yer verildi:

“Bu çabamızın nedeni, bölgeyi yıkıcı savaştan uzaklaştırmak konusundaki sorumluluğumuzdan kaynaklanmaktadır. Tüm bu çabalarımıza rağmen eğer Türkiye saldıracak olursa, meşru savunma hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Tüm gücümüz ve güçlü irademizle toprağımızı, onurumuzu ve bölgedeki tüm halk bileşenlerinin haklarını ve kazanımlarını sonuna kadar savunacağımızı belirtiyoruz”

Kaynak: Rudaw

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol