Rojava yönetiminden seferberlik ilanı

 Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türkiye'nin Kuzey ve doğu Suriye'ye yönelik operasyon tehdidine karşı seferberlik ilan etti. 

09 Ekim 2019 Çarşamba 12:15
Rojava yönetiminden seferberlik ilanı

Gazete Emek- Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, dün Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna harekat planlarına ilişkin açıklama yapmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri'nin sınır hattından çekilmesini değerlendiren özerk yönetim temsilcileri adına Yürütme Meclisi Eş Başkanı Ebid Hamid El-Mihbaş konuşmuştu.

‘BARIŞ VE GÜVENLİĞİ ENGELLİYOR’

Olası harekatın Suriye’de barış ve güvenliği engelleyeceğini söyleyen El-Mihbaş, “Özellikle IŞİD’in askeri alanda yenilgiye uğratıldığı bu süreç, hassas ve çok önemli bir süreçtir” demişti. 

El-Mihbaş "Bölge ve uluslararası alanda büyük olumsuz sonuçlar doğuracak olan bu olası saldırılar, Suriye’yi krizin başladığı ilk tarihlere döndürecektir. Ayrıca IŞİD başta olmak üzere diğer radikal terör grupları, saldırılar ve bölgede yaşanacak kargaşayı fırsata çevirip yeniden örgütlenmeye başlayacaktır. Bu durum da sadece bölgeyi değil tüm dünyayı tehdit etmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Fırat’ın doğusu konusunda ABD ve Türkiye arasında varılan anlaşmayı da eleştiren El-Mihbaş, “Erdoğan ve Beyaz Saray’ın anlaşması, bölgeye hizmet etmemektedir. Çözüm askeri operasyon değil, barış ve diyalogdan geçmektedir” demişti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol