"Suriye toprağının yüzde 32'si kontrolümüzde" diyen YPG'nin Suriye rejiminden talebi

YPG sözcüsü Nuri Mahmud Rudaw'a verdiği demeçte ABD'nin çekilme durumu ve Suriye'ye ilişkin önemli açıklamada bulundu.

07 Ocak 2019 Pazartesi 23:03
"Suriye toprağının yüzde 32'si kontrolümüzde" diyen YPG'nin Suriye rejiminden talebi

Gazete Emek- YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, “Suriye topraklarının yüzde 32’si kontrolümüz altında” dedi.

 
ABD’nin Suriye ve Rojava’dan asker çekmeye ilişkin kararının ardından Rojava Özerk Yönetimi, söz konusu bölgelerdeki askeri boşluğu doldurmak için Şam rejiminden talepte bulundu.

Rûdaw’a konuşan Nuri Mahmud, “Suriye topraklarının yüzde 32’si kontrolümüz altında. Hükümetin kontrolünde ise toprakların yüzde 50’si bulunuyor. Kontrolümüz altındaki bölgelerde yaşayan toplum halk evlerinden özerk yönetime kadar bir çok proje gerçekleştirdi” diye konuştu.

Suriyelilerin yüzde 40’ının kontrolleri altındaki bölgelerde yaşadığını kaydeden Mahmud, halkın yüzde 50’isinin de rejim bölgelerinde yaşadığını ifade etti.

 YPG Sözcüsü, Suriye’de hükümet ile iki önemli taraf olarak bir çözüme ulaşılmalı ya da ortak bir diyalog kurulması gerektiğini kaydetti.

Siyasi yorumcular ABD’nin geçici bir süreliğine bölgeye gelmediğini ve yakın bir zamanda çekilmeyeceğini belirtiyor.

Siyasi Yorumcu Naif Cıbiro, “ABD kısa bir süreliğine kalmak için gelmedi. Çekilse bile askeri kuvvetleri kalacak. ABD uzun bir süre Suriye’de kalacak” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Suriye ve Rojava’da 22 askeri üssü bulunuyor. ABD dün de Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) 150 araçlık askeri yardım konvoyu ulaştırdı. ABD’nin Rusya ve İran’ın bölgede etkisinin artmaması için güçlerini yakın bir zamanda çekmeyeceği belirtiliyor.

ABD silahları teslim etme talebinde bulunmadı

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud daha önce yaptığı açıklamada ise ABD'nin askeri yardımlarının devam ettiğini ve silahları teslim etme talebinde bulunmadığını söyledi.


 
ABD'nin Suriye'den çekilme kararına rağmen askeri yardımının devam ettiğini belirten Mahmudi, verilen desteğin niteliği hakkında detay vermedi.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) yayın yapan NRT'ye konuşan Mahmud, ABD''den verilen silahların geri verilmesi yönünde herhangi bir talep almadıklarını belirtti.

"Demokratik Suriye Meclisi tarafından verilen siyasi kararlara vağlıyız. Eğer Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) tüm bileşenlerini korumaya yarıyorsa, Suriye hükümetiyle anlaşmalar yapacağız" diyen Mahmud, ‘dış güçlerden ziyade kendilerine güvendiklerini ve halkın çıkarında olan herhangi bir ittifak ve dostluğa hazır olduklarını vurguladı.

Kaynak: Rudaw- NRT

Son Güncelleme: 07.01.2019 23:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol