Trump ile DSG komutanı Mazlum Kobani'den dikkat çeken telefon görüşmesi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı Mazlum Kobani ile telefonda görüştü.

15 Ekim 2019 Salı 12:09
Trump ile DSG komutanı Mazlum Kobani'den dikkat çeken telefon görüşmesi

Gazete EmekABD'nin Türkiye'ye uygulayacağı yaptırımların bazılarını açıklamasının hemen ardından Başkan Yardımcısı Mike Pence, Beyaz Saray'da gazetecilere konuştu.

Pence, Trump’ın Mazlum Kobani ile telefonda konuştuğunu açıklayarak, görüşmede Türkiye’nin Rojava’ya düzenlediği operasyonlar ile DSG’nin kamplarında tutuklu IŞİD’lileri ele alındığını belirtti.

Pence, aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek, Rojava’ya düzenledikleri operasyonla ülkesinin IŞİD’e karşı elde ettiği kazanımları tehlikeye soktuğunu vurugulayarak, sonucunda da İran’ın faydalanacağa işaret ettiğini kaydetti.

Mike Pence ayrıca, Trump’ın, Erdoğan’a Rojava’da vakit geçirilmeden ateşkes ilan edilmesini istediğini söyledi.

Türkiye, Suriye Milli Ordusu (Eski adı ÖSO) ile birlikte Rojava’ya 9 Ekim’de operasyon başlatmıştı. Söz konusu saldırıyla birlikte çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Sayısız sivil de yaralandı.

Operasyonun ardından birçok ülke Türkiye’ye silah satışını durdurdu. AB ise operasyondan dolayı Türkiye’yi kınadı.

Söz konusu saldırıyla birlikte IŞİD’in bölgede yayılmasına yönelik endişeler de artmaya başladı.

Mazlum Kobani, dün kaleme aldığı bir yazıda saldırılardan dolayı daha fazla sivil kayıpların olmaması için Suriye hükümeti ile anlaşma yapmak zorunda kaldıklarını duyurmuştu.  

Kobani, kaleme aldığı bir makalede ise, mevcut durumda kime güveneceklerini bilemediklerini belirterek, “Rusya ve Suriye, bazı önerlerde bulundu. Bizim yönetimimizde olan milyonlarca kişinin hayatını korumakla sorumluyuz. Onların sözlerine inanmıyoruz. Ancak bu şartlarda kime güvenemeceğimizi de bilemiyoruz. Biliyoruz ki Rusya ve Suriye ile anlaşmak için acı verici tavizlere mecburuz” diyen Kobani ifadelerine şunları ekledi:

“Taviz vermekle halkımızın katledişi arasında tercih yapacaksak, şüphesiz halkımızın canını kurtarmayı tercih ederiz.”

Donald Trump, Türkiye'ye yönelik yaptırımları kapsayan başkanlık kararnamesini imzaladı.

Kararnamede Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptırım listesine alındı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol