2 aydır açlık grevinde olan Leyla Güven için acil çağrı

Cezaevi'ndeki HDP milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in süresiz dönüşümsüz açlık grevi 60. gününü geride bıraktı. 

2 aydır açlık grevinde olan Leyla Güven için acil çağrı

Cezaevi'ndeki HDP milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in süresiz dönüşümsüz açlık grevi 60. gününü geride bıraktı. 

06 Ocak 2019 Pazar 16:07
2 aydır açlık grevinde olan Leyla Güven için acil çağrı

Gazete Emek- Cezaevi'ndeki HDP milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in süresiz dönüşümsüz açlık grevi 60. gününü geride bıraktı. 

Güven'in açlık grevine ilişkin tecride karşı özgürlük insiyatifi adına HDP Hukuk ve İnsan Hakları sözcüsü Ayşe Acar Başaran açıklama yaptı. 

Başaran, Leyla Güven'in açlık grevinin çok kritik bir aşamaya ulaştığını söyledi. 

Kamuoyu'na açlık grevine karşı sesiz olmamaya davet eden Başaran, "7 Kasım 2018'de DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevinin bugün 60'ıncı günü. Leyla Güven'in başlattığı açlık grevi ile beraber şu an onlarca cezaevinde 100'den fazla tutsak aynı taleple sessiz çığlığını topluma ulaştırma çabası içinde. 

Leyla Güven'in talebi tüm Türkiye üzerindeki tecridin kalkmasıdır

Leyla Güven'in talebi sadece bir kişi üzerindeki tecridin kaldırılması değil, bugün Türkiye halklarına, muhaliflere, kadınlara gençlere uygulanan tecridin tümden kaldırılmasıdır. Bu meşru ve haklı talebi Leyla Güven başta olmak üzere yüzlerce tutsak günlerdir topluma ulaştırmaya çalışıyor.

Açlık grevindeki tutsaklar ölüme sürükleniyor

Sayın Güven'in sağlık durumu kritik aşamaya gelmiştir. Tansiyonu sürekli oynamakta, baş dönmesi yaşamakta, sıvı alımında zorluk yaşamaktadır. Diğer cezaevlerinde de bir açlık grevcinin ihtiyacı olan hiçbir şey karşılanmamaktadır. Bazı cezaevlerinde B vitamini yasal zorunluluk olmasına rağmen verilmemektedir, bazı açlık grevciler ise tekli odalarda tutulmakta ve ölüme sürüklenmektedir. 

Açlık grevleri karşısındaki toplumsal sessizlik korkutucu boyutta

Tüm bu uygulamalar karşısında toplumsal sessizlik korkutucu boyuttadır. Toplumun bu kadar sessiz kalması önümüzdeki günlerde daha kötü sonuçların da ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Leyla Güven kritik bir aşamadadır, diğer tutsaklar açısından da kritik aşamaya ilerleyen bir durum vardır. 

Açlık grevi yapanların sesine ses olalım 

Buradan bütün toplumsal dinamiklere, sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere, kadın örgütlerine, gençlik örgütlerine ve kendine "demokratım" diyen, “ben Türkiye toplumunun özgür bir toplum olmasını istiyorum” diyen tüm kesimlere sesleniyorum: Talepleri kişisel talepler değildir. Leyla Güven ve diğer arkadaşlar hukuksuzca rehin olarak tutulmalarına rağmen, kişisel talepleri yoktur. Leyla Güven'in talebi tüm toplumun talebidir. Talebi, Türkiye halklarının eşit, özgür ve demokratik bir ülkede yaşamasıdır. Çağrımızı tekrarlıyoruz. Açlık grevleri daha önce farklı sonuçlarla karşılaştı. Bir başarıya ulaştığını ve bir çözüm kapısını açtığını da gördük. Bunun en yakın örneği 2012’de yaşanmıştır. 2012’de açlık grevinden sonra Sayın Öcalan’la bir görüşme trafiği başlamış ve bu görüşmeler bir dönüşüm bir değişim başlatmıştı. 

Ya erimelerini izleyeceğiz ya tek ses olup taleplerini yükselteceğiz

Şimdi iki yol var önümüzde, ya duymazdan gelmeye devam edecek ve bu tutsakların haklı talepleri yokmuş gibi davranıp yavaş yavaş erimelerini izleyeceğiz. Ya da hep beraber tek ses olup bu meşru talebi yükseltip iktidarın bu konuda adım atmasını bekleyeceğiz. Çok zor, çok imkansız bir şey talep etmiyor tutsaklar.

Tutsakların sessiz çığlığına ses verelim 
 
Tecridi en iyi bilen en iyi anlayan savaş politikalarından en fazla etkilenen kadınlara gençlere sesleniyoruz. 4 duvar arasında bedeninden başka direnecek hiçbir şeyi olmayan tutsakların sessiz çığlığına ses verelim. Bu talebin karşılanması için iktidara seslenelim. Bu başaramayacağımız bir şey değil. daha sonra toplumsal tarihimizde hesap veremeyeceğimiz bir noktaya gelmeden önce tüm halkımızı, tüm kurumları duyarlı olmaya, tecridin kalkması konusundaki talebe ses olmaya çağırıyoruz." dedi.  

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol