Adalet Bakanlığı'ndan Demirtaş için skandal ifade!

Adalet Bakanlığı'ndan HDP'nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için skandal bir ifade kullandı. 

Adalet Bakanlığı'ndan Demirtaş için skandal ifade!

Adalet Bakanlığı'ndan HDP'nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için skandal bir ifade kullandı. 

31 Ekim 2017 Salı 20:45
Adalet Bakanlığı'ndan Demirtaş için skandal ifade!

Gazete Emek- Adalet Bakanlığı'ndan HDP'nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için skandal bir ifade kullandı. 

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Kayseri 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davaya katılma talebine gelen yazıyı TBMM Genel Kurulu’nda açıkladı. Kerestecioğlu, Demirtaş için ‘Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan militan konumunda olan tutuklu’ ifadesinin kullanıldığını belirterek, buna tepki gösterdi.


Kayseri 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın 14 Kasım günü görülecek davada hazır bulundurulması kararını aldı ve gereğinin yapılması için Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne yazı gönderdi. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, mahkemenin bu talebine Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği yazıyla cevap verdi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün cevap yazısını bugün Meclis Genel Kurulu’nda okudu. Kerestecioğlu, cevap yazısında Demirtaş için “Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan militan konumunda olan tutuklu” ifadesinin kullanıldığını belirtti.

GEREKÇE: FİRAR VE OLASI SALDIRI

Kerestecioğlu’nun açıklamasına göre, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden başsavcılığa gönderilen yazıda, şu ifadeler yer aldı:

“Edime Özel Tip Cezaevi Jandarma Bölük Komutanlığı’ndan anılan tutuklu ile ilgili geniş bir çevreye sahip olması ile sevk ve duruşmada ciddi güvenlik riski oluşturacağı bildirilmiştir. Ayrıca, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan militan konumunda olan ve kamuoyu tarfından yakından bilinen ve takip edilen adı geçen tutuklunun bulunduğu il dışında yapılacak duruşmalara getirilip-götürülmesinin firar, olası saldırı ve Adliye önünde gösteri ve eylem yapılması gibi istenmeyen olayların yaşanmasına neden olabileceği değerlendirilmektedir.”

MAHKEMEYE SEGBİS HATIRLATMASI

Yazıda, Demirtaş’ın duruşmalara SEGBİS aracılığıyla katılmasına karar verilebileceği belirtildi. Yazının sonunda ise “Anılan mevzuat gereğince işlem yapılamaması halinde ve savunmasının mutlaka huzurda alınmasının gerekli görülmesi durumunda ise ‘günsüz’ olarak duruşma açılması hususlarını, bilgilerinize rica ederim” denildi. 

Kaynak: Duvar

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol