Akşener ekibinin parti programı için HDP ile görüştüğü iddiası!

Meral Akşener'in yeni kuracağı partinin programı da beli oldu. Akşener ve ekibinin yeni parti programı için HDP'den de görüş aldığı iddia edildi. 

Akşener ekibinin parti programı için HDP ile görüştüğü iddiası!

Meral Akşener'in yeni kuracağı partinin programı da beli oldu. Akşener ve ekibinin yeni parti programı için HDP'den de görüş aldığı iddia edildi. 

24 Ekim 2017 Salı 22:54
Akşener ekibinin parti  programı için HDP ile görüştüğü iddiası!

Gazete Emek-Meral Akşener'in yeni kuracağı partinin programı da beli oldu. Akşener ve ekibinin yeni parti programı için HDP'den de görüş aldığı iddia edildi. Duvar'dan Nergiz Demirkaya'nın haberine göre Akşener'in ekibinden bir kişi HDP ile görüşerek bilgi alışverişi yaptı. 


MHP’de değişim için yola çıkan, ancak bu süreç başarılı olmayınca yeni bir oluşum için harekete geçen Meral Akşener 25 Ekim’de düğmeye basacak. 

4 aylık bir çalışmanın sonunda kuruluşu ilan edilecek yeni partinin ilk hedefi güçlendirilmiş parlamanter sisteme dönüş için Cumhurbaşkanlığı seçiminde Akşener’i 2. tura çıkarmak olacak.

İsmi sır gibi saklanan yeni partinin kuruluşu için düğmeye Haziran 2017’de basıldı. Yaklaşık 4 ay süren çalışma boyunca toplumun farklı kesimleriyle bir dizi temasta bulunuldu, görüş alışverişi yapıldı.


AKŞENER EKİBİNDEN HDP TEMASI

Bu temas ve görüş alışverişlerinin içinde Kürt siyasetinde yer almış öne çıkan bazı isimler de yer aldı. Kulislere göre yeni partinin kurucuları arasında bulunan etkin bir isim, HDP’de siyaset yapan Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinden biriyle görüştü. Görüşmenin yeni partiye bir davet olmadığının altı çizilirken bölgedeki gelişmeler ve kurulacak partiyle ilgili görüş alışverişi yapıldığı kaydedildi. HDP’li siyasetçinin detaylı bir değerlendirme için partinin programının ortaya çıkması gerektiği görüşünü ilettiği öğrenildi.

PROGRAM VE TÜZÜK İÇİN ÇALIŞTAY YAPILDI

Söz konusu çok sayıda temasla birlikte eşzamanlı olarak yeni partinin tüzük ve programı için komisyonlar kurularak çalışmalar yapıldı. Bir çalıştay ile tamamlanan çalışma son şekli vermesi için Meral Akşener’e sunuldu. Partinin ismiyle ilgili de birçok çalışma yapıldı. Kamuoyu araştırmalarıyla beslenen isim çalışmaları da alternatifli önerilerle Akşener’in önüne konuldu.

200 KİŞİLİK KURUCULAR HEYETİ

Partinin kurucular kurulu geniş tutuldu. Yaklaşık 200 kişi olması beklenen kurucular kurulunun sayısının yüksek olmasında gelen taleplerin yoğunluğunun etkili olduğu söylendi. Yeni parti oluşumu içinde yer alan siyasetçiler ayrıca bu sayının yüksek olmasını farklı toplumsal kesimlerin temsili, bölgesel temsil ve kadın-erkek temsili konusunda dengelerin gözetilmesine bağladı.

CHP’DE İLGİLİ 10 VEKİL

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray yeni parti kuruluşu ilan edilmeden 2 gün önce bu oluşumda yer almak için partisinden istifa etti. Çıray’ın kararı “benzer istifalar gelir mi?” sorusuna yol açtı. Hareketin liderliğini üstlenen Akşener, “Ne AK Parti’den, ne CHP’den ne de MHP’den ‘transfer’ yapıp bir grup kurma hedefimiz yok” derken kurucu heyet içinde yer alan bazı siyasetçiler ise CHP’den 10’a yakın milletvekilinin yeni partiye ilgi gösterdiğini ancak siyasi etik açısından buna çok sıcak bakılmadığını ifade etti. Diğer taraftan MHP’den yeni partiye katılmak için gelecek olası milletvekili istifalarına da şimdilik sıcak bakılmadığı kaydedildi.


Partinin kuruluş belgelerini 25 Ekim 2017 Çarşamba sabahı İçişleri Bakanlığı’na bağımsız milletvekilleri Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan ve İsmail Ok teslim edecek. Akşener ise partinin kuruluşunun ilan edilip, program ve tüzüğü açıklanacak Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde olacak.

 
İLK İŞ GENEL BAŞKAN SEÇİMİ

Partinin kuruluşunun ilan edilmesinin ardından Kurucular Kurulu toplanarak yeni partinin genel başkanını seçecek. Meral Akşener’in genel başkan seçileceği toplantıda ayrıca Genel İdare Kurulu (GİK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyelikleri için seçim yapılacak. Toplumun farklı kesimlerini yansıtan bir yelpazede seçilmesine özen gösterilecek GİK’in içinden de Akşener’in kurmay heyeti olarak nitelendirilecek Başkanlık Divanı üyeleri belirlenecek.

Yapılacak toplantıların ardından yeni partinin idari kadrolarının seçimi yapılırken Akşener’in genel başkanlığının yanı sıra Cumhurbaşkanlığı adaylığının da ilan edilmesi bekleniyor. Akşener’in Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. tura kalması hedefine kilitlenen yeni parti bu olmadığı takdirde seçimi Erdoğan’ın alacağı görüşünde.

PARTİ'NİN PROGRAMI DA BELİ OLDU

Meral Akşener’in öncülüğünde kurulacak siyasi partinin programı belli oldu. Partinin topluma tahahüt ettiği sözleri içeren programda ‘FETÖ’ için “en önemli iç düşman” nitelemesi yapıldı.

“İyi bir Türkiye için yola çıkıyoruz” ifadesiyle başlayan 74 sayfalık programda parlamenter sistem, kuvvetler ayrılığı, basın özgürlüğü vurgusu yapıldı. “Çok sesli ve bağımsız bir medya için gerekli adımlar atılacaktır. Yayıncılık ve gazetecilik faaliyetlerinin; toplumu, ülkeyi ve devleti hedef almasına, kişilerin özel yaşamına ve mahremiyetine girmesine, ahlaki sorunlara kaynaklık etmesine izin verilmeyecektir” ifadesi kullanıldı. Programda 
“Basın özgürlüğü önündeki tüm engelleri kaldıracak, gazetecilerin hukuksuz olarak tutuklanmasını sağlayan var olan hukuki düzenlemeleri gözden geçirerek evrensel hukuk ilkeleri ile uyumlu hale getireceğiz” tahahhüdü de dile getirildi.  


Milliyetçiliği “kültürel ve ekonomik alanlara taşıma” sözü verilen programda “Kürt” ve “Kürt sorunu” ifadeleri yerine “Doğu-Güneydoğu” kelimelendirmesi tercih edilerek bu konudaki yaklaşım şöyle dile getirildi:

“Partimizin Doğu Güneydoğu sorununa ilişkin öncelikle tüm ülkede eşit vatandaşlık zeminine oturan sağlam bir demokrasi ve özgürlük ortamını geliştirecektir. Çıkış noktamız demokrasi, bireysel hak ve özgürlük taleplerinin karşılanması, demokrasinin tabana yayılması, ülkenin ve bölgenin ekonomik kalkınmasının sağlanması, bölgeler arası gelişmişlik farkının kapatılması ve refah toplumunun yaratılmasıdır.

Partimiz Doğu ve Güneydoğu meselesinin kalıcı çözümü için; Güvenlik kuvvetlerimizin hiçbir taviz vermeden terör örgütüne karşı silahlı mücadelesini devam ettirmesini, terör örgütünün askeri bakımdan mutlaka yenilerek psikolojik üstünlüğün sivil anlayışa geçmesini, toplumsal alana pozitif müdahalelerle hukuki, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel projelerle bir yandan bölge halkıyla kucaklaşılmasını, diğer yandan terör örgütünün elindeki istismar alanlarının ortadan kaldırılmasını, temel politika olarak benimsemektedir.”

“Alevi kültürünün inanış ve uygulamalarını, sözlü ve yazılı kaynakları esas alarak çalışacak bağımsız bir Araştırma Merkezi“ sözü verilen programda “Sosyal Devlet” olgusu çerçevesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında Alevilik ile ilgili verilen bilgiler ve cemevi konusu dahil Alevilerin bütün sorunlarıyla ilgilenecek ve dini ihtiyaçlarını karşılayacaktır” denildi.

İmam Hatip okulları konusunda programda “Meslek Lisesi kapsamında değerlendirilecek olan İmam Hatip Liselerinin eğitim düzeyi yükseltilecek, mesleki yönden donanımlı insan yetiştirmeleri sağlanacaktır” ifadesiyle yetinildi.

Programda “Kanuni idare ilkesi gereğince KHK ile yönetime derhal son vereceğiz” denildi.

Parlamentoya girmek için ülke genel oy barajının yüzde 5’e çekilmesi, milletvekili adaylıklarında genel merkez kontenjanının yüzde 5 ile sınırlandırılması hedeflerine yer verilen programda 100 kişilik Türkiye Milletvekilliği uygulaması da dile getirildi.

Programın kamu yönetim politikası başlıklı bölümünde teme hedef “Mutlu Türk milleti, güçlü türk devleti” kelimeleriyle ifade edildi. Programın dış politika bölümünde “Ülkemizin son zamanlarda dini-mezhebi ve toplum mühendisliği yaklaşımlarıyla içine çekildiği “Ortadoğululaşma” yanlışına son verilerek ‘muasır medeniyetlere ulaşma’ ülküsü yolunda kararlı bir irade sergilenecektir” dendi.

Kaynak: Duvar

Son Güncelleme: 24.10.2017 23:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol